Autor:
NASA

Kosmosetehnoloogia osakonna projektid

Allpool on valik kosmosetehnoloogia uurimisteemasid.

 

 

Nutikas Metsarobot

Metsakeskkonnale inimsammust väiksema mõjuga roomikrobot võiks tulevikus pakkuda teenust nii riigi- kui ka erametsade majandamisel.

Loe projekti kohta

Theia maavaatluskaamera

Theia on väike nanosatelliitide jaoks mõeldud maavaatluskaamera, mis suudab teha radiomeetriliselt täpseid teaduslikke mõõtmisi.

Loe rohkem

Komeedipüüdur

Komeedipüüdur (Comet Interceptor) on Eesti esimene süvakosmose missioon, mis stardib aastal 2029. Tartu observatooriumis töötatakse välja üht põhiinstrumenti: komeetide pildistamiseks mõeldud optilist periskoopkaamerat (Optical Persicopic Imager for Comets ehk OPIC). Missiooni eesmärk on esimest korda ajaloos külastada kas Päikesesüsteemi äärealadelt või teisest planeedisüsteemist pärit taevakeha ning sellest kiirel möödalennul mitme iseseisva sondiga samal ajal võimalikult palju andmeid koguda. Sellest võib saada esimene võimalus uurida teisest planeedisüsteemist pärit objekti.

Missiooni lehele

Asteroidide uurimine

Me teame miljoneid asteroide, kuid neid lähemalt uurida on õnnestunud vaid kümmet. Multi-Asteroid Touring on eeluuring, mis pakub välja idee väikesest kosmoselaevade parvest, mis suudavad kambakesi mööduvast asteroidist koguda distantsi pealt rohkem andmeid, kui on seni õnnestunud saada lähikontakti kaudu.

Loe lähemalt

Venus Life Finder missioon

Tartu observatooriumi ning teiste teadusasutuste ja -ettevõtete koostöös valmistatakse ette kolme kosmosemissiooni Veenusele, et otsida sealsest atmosfäärist elu märke. Projekti lõpus soovitakse Veenuselt kogutud proovid Maale toimetada. Üks lennusondi olulisematest sensoritest on välja mõeldud Tartus: prototüüp ainulaadsele happesust maitsvale „keelele“ valmis Tõraveres.

Loe missiooni kohta

Kuukaamera ehitamine

Tartu observatooriumis valmisid koostöös ettevõttega Crystalspace kaamerad, mis lendavad 2023. aastal NASA missiooniga Kuu peale ja hakkavad seal robotkätt juhtima. See on esimene kord ajaloos, kus eestlaste valmistatud instrument saadetakse Kuu pinnale.

Loe edasi

Kuukulguri juhtimistarkvara arendamine

Koostöös Milrem Roboticsiga on käimas kuukulguri ehitamise eeluuringu projekt. Selle raames uurime analoogkeskkonna ehitamise võimalusi ja analoogkeskkondasid Maal looduses.

Loe projekti kohta

Astronoomia seminar

Current shortcomings in our understanding of dark matter distribution in our Galaxy and ongoing strategies for using the Milky Way to investigate the particle physics model for DM are discussed.
Asteroid Research Training Workshop 2023 - Tartu Ülikool

Rahvusvaheline asteroidide uurimise suvekool kestis hommikutundideni

Suur teleskoop Kalju Annuk

Tähespektroskoopia koolitus