Teaduste Akadeemia raames moodustati Füüsika, Matemaatika ja Mehaanika Instituut, direktoriks sai TPI professor matemaatik Arnold Humal. Instituut moodustati peamiselt Tartu ülikooli astronoomia ja meteoroloogia observatooriumeist. Need lülitati ametlikult instituudi koosseisu 8. juulil 1948.
Instituut paiknes kahes linnas kokku neljas kohas, neist Metobs Tartus ja geodeesia töörühm Tallinnas.
Füüsika ja geofüüsika sektorit juhatas Anatoli Mitt, H. Liidemaa oli vanemteadur, A. Ohu nooremteadur – see oligi kogu geofüüsikaobservatooriumi koosseis. Geofüüsikaobservatooriumi tegevusalad olid:
TA Füüsika, Matemaatika ja Mehaanika Instituut koondati Tartusse, direktoriks sai Aksel Kipper. Füüsika ja geofüüsika sektori juhatajaks sai H. Liidemaa. Geofüüsika sektori koosseis kasvas 15-liikmeliseks. Instituudi juures asutas E. Medvedjev H. Liidemaa toetusel aktinomeetriajaama, mis avati 1. jaanuaril 1950.
Juhan Ross sai aktinomeetriajaama juhatajaks. Aktinomeetriajaam viidi linnast välja Ränile Ropka valda. Alustati tähtajalisi aktinomeetrilisi vaatlusi ning summaarse kiirguse pidevat registreerimist. Tähtajalised vaatlused kestsid 1960. a lõpuni.
Füüsika, Matemaatika ja Mehaanika Instituut sai uueks nimeks Füüsika ja Astronoomia Instituut.
Koostas
Andres Kuusk
Kalju Eerme Ain Kallis Olavi Kärner Tiit Nilson Viivi Russak Madis Sulev Uno Veismann
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.