Hiljuti on inimesed üle maailma pidanud pisut teisiti elama õppima. Isolatsiooni ajal on nõuandeid jagama asunud astronaudid, kes on omamoodi karantiinieksperdid – suure osa tööelust veedavad nad eraldatult, seda nii kosmoses kui ka enne lendu Maal.
Allpool on loetelu põnevatest videotest, taskuhäälingutest ja artiklitest, kus astronaudid on praegust karantiini varem kogetuga võrrelnud ja eriliseks olukorraks nõuandeid jaganud. Astronautide põhisoovitused on:
26. märtsil korraldas Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) koos rahvusvahelise asteroidipäeva meeskonnaga veebiürituse „Space Connects Us“, kus karantiinis toimetulekuks pakkusid inspiratsiooni nii ESA astronaudid, teadlased kui ka tuntud artistid. Erakordsesse külaliste nimekirja kuulusid näiteks nii avakosmoses viibinud astronaudid Tom Jones, Tim Peake ja Nicole Scott kui ka sarja „Suure paugu teooria“ täht neuroteadlane Mayim Bialik.
„Space Connects Us“ jagunes eri keelte alusel viite plokki. Inglise plokis kõneles kokku 13 inimest.
Vaata videokonverentsi (ingliskeelne osa alates 4.58)
Loe lisa
Dr Sanjay Gupta juhib ameerika uudistekanalis CNN koroonaviiruse teemalist taskuhäälingut „Coronavirus: Fact vs Fiction“. Aprilli alguses oli taskuhäälingu külaline astronaut Scott Kelly, kes viibis rahvusvahelises kosmosejaamas terve aasta. Taskuhääling sisaldab väljavõtteid ka 2016. aasta intervjuust, kui Kelly veel kosmoses oli.
Kuula taskuhäälingut (Kelly saate kuulamiseks peab lehte pisut alla kerima)
Loe taskuhäälingu teksti
Kelly aastast kosmoses on valminud ka lühisari „A Year In Space“, mida saab vaadata näiteks Netflixist. Samuti on Kelly oma kogemust jaganud raamatutes.
Kosmosele pühendatud uudistesait Space.com on kogunud kokku astronautide säutsud, mis on tehtud koroonaviiruse ajal. Teiste seas tuuakse esile ESA astronaut Thomas Pesquet, kes tegi vaimuka video sellest, kuidas ühe astronaudi kodune karantiin välja näeb.
Astronaut Samantha Cristoforetti aga jagas ESA teaduskanali säutse, kus pakutakse kosmosega seotud tegevusi, millega end harides aega veeta. Näiteks rakenduses ESASky saab taevast uurida – sealne taevapilt on koostatud eri teleskoopide ja missioonide instrumentidega vaadeldu põhjal.
Vaata Pesquet' videot ingliskeelsete subtiitritega (Instagramis)
Tutvu ESASkyga
Loe artiklit ja vaata säutse
Laulva astronaudi karantiininipid
Uudistekanal CTV küsis Kanada astronautidelt, kuidas kodusolemise aeg kõige paremini üle elada. Üks nõuandjatest on Chris Hadfield, kes on ajalukku läinud laulva astronaudina. Hadfield tegi isiklikule YouTube'i kanalile ka video, kus loetleb neli sammu, mis viivad selleni, et karantiinis võimalikult hästi toime tulla:
Vaata Hadfieldi videot
Loe artiklit
Intervjuu kõige kauem kosmoses viibinud USA astronaudiga
USA telekanal CBS tegi intervjuu Peggy Whitsoniga, kes on kõige kauem kosmoses viibinud ameeriklane – ta veetis rahvusvahelises kosmosejaamas 665 päeva. Whitson annab nõuandeid muu hulgas neile, kes peavad isolatsioonis üksi olema.