Astronaudid jagavad karantiiniajaks inspiratsiooni

Hiljuti on inimesed üle maailma pidanud pisut teisiti elama õppima. Isolatsiooni ajal on nõuandeid jagama asunud astronaudid, kes on omamoodi karantiinieksperdid – suure osa tööelust veedavad nad eraldatult, seda nii kosmoses kui ka enne lendu Maal.

Allpool on loetelu põnevatest videotest, taskuhäälingutest ja artiklitest, kus astronaudid on praegust karantiini varem kogetuga võrrelnud ja eriliseks olukorraks nõuandeid jaganud. Astronautide põhisoovitused on:

  1. luua mitmekülgne päevakava ja seada sihid – nii saab praeguse ebatavalise olukorra võimalikult tavapäraseks muuta ja päevi kiiremini mööda saata. Peale selle aitab see positiivset meelelaadi säilitada ja luua tunde, et suudame olukorda kontrollida;
  2. hobidega tegeleda – treenida, muusikat kuulata, raamatut lugeda või näiteks kitarri mängima õppida. Endalt peaks küsima, mis on need asjad, millega muidu ei ole aega tegeleda;
  3. lähedastega suhelda – tehnikaajastul saab kallite inimestega kontaktis olla olenemata sellest, kui kaugel neist ollakse;
  4. kodus püsida.

Space Connects Us – videokonverents 13 erakordse esinejaga

26. märtsil korraldas Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) koos rahvusvahelise asteroidipäeva meeskonnaga veebiürituse „Space Connects Us“, kus karantiinis toimetulekuks pakkusid inspiratsiooni nii ESA astronaudid, teadlased kui ka tuntud artistid. Erakordsesse külaliste nimekirja kuulusid näiteks nii avakosmoses viibinud astronaudid Tom Jones, Tim Peake ja Nicole Scott kui ka sarja „Suure paugu teooria“ täht neuroteadlane Mayim Bialik.

„Space Connects Us“ jagunes eri keelte alusel viite plokki. Inglise plokis kõneles kokku 13 inimest.

Vaata videokonverentsi (ingliskeelne osa alates 4.58)
Loe lisa


Aasta kosmoses veetnud astronaudi nõuanded taskuhäälingus

Dr Sanjay Gupta juhib ameerika uudistekanalis CNN koroonaviiruse teemalist taskuhäälingut „Coronavirus: Fact vs Fiction“. Aprilli alguses oli taskuhäälingu külaline astronaut Scott Kelly, kes viibis rahvusvahelises kosmosejaamas terve aasta. Taskuhääling sisaldab väljavõtteid ka 2016. aasta intervjuust, kui Kelly veel kosmoses oli.

Kuula taskuhäälingut (Kelly saate kuulamiseks peab lehte pisut alla kerima)
Loe taskuhäälingu teksti

Kelly aastast kosmoses on valminud ka lühisari „A Year In Space, mida saab vaadata näiteks Netflixist. Samuti on Kelly oma kogemust jaganud raamatutes.


Optimistlikud säutsud

Kosmosele pühendatud uudistesait Space.com on kogunud kokku astronautide säutsud, mis on tehtud koroonaviiruse ajal. Teiste seas tuuakse esile ESA astronaut Thomas Pesquet, kes tegi vaimuka video sellest, kuidas ühe astronaudi kodune karantiin välja näeb.

Astronaut Samantha Cristoforetti aga jagas ESA teaduskanali säutse, kus pakutakse kosmosega seotud tegevusi, millega end harides aega veeta. Näiteks rakenduses ESASky saab taevast uurida – sealne taevapilt on koostatud eri teleskoopide ja missioonide instrumentidega vaadeldu põhjal.

Vaata Pesquet' videot ingliskeelsete subtiitritega (Instagramis)
Tutvu ESASkyga
Loe artiklit ja vaata säutse

 


Laulva astronaudi karantiininipid

Uudistekanal CTV küsis Kanada astronautidelt, kuidas kodusolemise aeg kõige paremini üle elada. Üks nõuandjatest on Chris Hadfield, kes on ajalukku läinud laulva astronaudina. Hadfield tegi isiklikule YouTube'i kanalile ka video, kus loetleb neli sammu, mis viivad selleni, et karantiinis võimalikult hästi toime tulla:

  1. mõista reaalset riski,
  2. sea eesmärgid,
  3. kaardista eesmärkide täitmist takistavad tegurid,
  4. tegutse.


Vaata Hadfieldi videot
Loe artiklit


Intervjuu kõige kauem kosmoses viibinud USA astronaudiga

USA telekanal CBS tegi intervjuu Peggy Whitsoniga, kes on kõige kauem kosmoses viibinud ameeriklane – ta veetis rahvusvahelises kosmosejaamas 665 päeva. Whitson annab nõuandeid muu hulgas neile, kes peavad isolatsioonis üksi olema.

Vaata videot ja loe artiklit