ESTCube on Eesti tudengisatelliidi organisatsioon, mis koosneb kosmosehuvilistest ja üliõpilastest, kes soovivad viia Eesti kosmosetehnoloogia maailmaareenile. Projekti peamine eesmärk on teaduslike nanosatelliitide arendamine ja ehitamine. Lisaks tehnilistele väljakutsetele on ESTCube´i eesmärk tutvustada ja populariseerida oma valdkonda.
ESTCube-2 satelliit on ehitatud eesmärgiga näidata tema disaini võimekust tuleviku süvakosmose avastajana. Selle peamine ülesanne on demonstreerida uut kosmoselaeva liigutamistehnoloogiat - elektrilist plasmapidurit. Plasmapiduri kasutamine aitab võidelda kosmoseprügi probleemiga, eemaldades satelliidid oma missiooni lõpus orbiidilt, tehes seega järgmistele põlvkondadele ruumi. Kütuseta jõuallika kasutamine on paljude kosmoseentusiastide unistuste ja eesmärkide seas. See avab ukse odavamatele ja väiksematele missioonidele, mis pääsevad sügavamale ja kaugemale päikesesüsteemi. Nii aidatakse kaasa inimkonna järgmistele sammudele tähtede poole.
Teised olulised teaduslikud komponendid ESTCube-2 pardal on kaks spektraalset Maa vaatluskaamerat taimestiku uuringuks ja täielikult integreeritud satelliidi juhtimissüsteem. Süsteem hõlmab elektrienergia, side, reaktsioonirataste ja tähejälgija juhtimist, mis võimaldab kulu- ja mahuefektiivseid süvakosmose missioone tulevikus.
ESTCube-2 lendab orbiidile 2022. aastal.
7. mail 2013 saadeti Eesti esimene satelliit ESTCube-1, Euroopa Kosmoseagentuuri kanderaketiga Vega, Maa-lähedasele päikese-sünkroonsele orbiidile. ESTCube-1 missiooni peamised eesmärgid olid katsetada kümnemeetrise juhtme väljalaskmist, mis on osaks elektrilise päikesepurje arendamise juures, mõõta elektrilisele purjele mõjuvat jõudu ja pildistada välja lastud juhet ning lisamissioonina pildistada kosmosest Maad. 19. mail 2015 said satelliidi akud täiesti tühjaks ja kuulsime satelliiti viimast korda
Flight Results of ESTCube-1 Attitude Determination System