Satelliitkaugseire võimaldab hinnata meie planeedi tervist. Iga keskkonnahoidlik otsus peab põhinema õigetel andmetel.
2022. aastal korraldas Plymouthi mereuurimislabor (PML) Veneetsia lahes asuvas AAOT uurimistornis veest peegelduva valguse võrdlusmõõtmise. Kogutud andmete töötlemiseks katsetati uut vabavaralist andmeprotsessorit, mis võimaldab andmete ühetaolist töötlemist vastavalt kokkulepitud reeglitele ja hinnata objektiivselt mõõtemääramatust. See kujutab endast olulist hüpet veekogude kaugseireandmete usaldusväärsuse kinnitamisel. Mõõtmistest võtsid osa ka Tartu observatooriumi veekaugseire teadlased ja insenerid.
„Järjepidevad võrdlusmõõtmised on kogutavate andmete kvaliteedikontrolli vundament,” rõhutab Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia labori juhataja kaasprofessor Riho Vendt. „Ka satelliitide abil kogutud seireandmete usaldusväärsuse kinnitamiseks on hädavajalik maapealsete tugimõõtmiste kontrollimine samadel tingimustel ja samade meetoditega,” lisas Vendt.
Võrdlusmõõtmised korraldati rahvusvahelise projekti „Maapealse tugiväärtuse mõõtmine satelliitkaugseire andmete valideerimiseks" raames, mida juhib Tartu observatoorium. Projekti eesmärk on luua üleilmsed standardid ja tööriistad, et tagada usaldusväärsemad andmed kliima-, keskkonna- ja merendusuuringuteks. Standardiseeritud ja usaldusväärsete andmete alusel on võimalik välja töötada tõenduspõhiseid mudelid ja tööriistad, mis toetavad veekogude ökoloogilise seisundi pidevat jälgimist ning annavad aluse hästi informeeritud keskkonnaalaste strateegiliste otsuste langetamiseks.
Võrdlusmõõtmistel kasutatud andmeprotsessorit HyperCP arendab rahvusvaheline Tartu Ülikooli, NASA, NPL, NOAA, EUMETSAT, PML, jt teadlastest koosnev töörühm ning see põhineb NASA HyperInSPACE ja Victoria Ülikooli PySciDON lähtekoodil.
Tartu observatooriumi laborite ülesehitamiseks tehtud pikaajalised investeeringud ja kõrgel tasemel veekaugseire-alane teaduskompetents on andnud Eesti teadlastele võimaluse näidata oma võimekust rahvusvahelises koostöös. Labori ning siinsete teadlaste ja inseneride võimekus optilise kiirguse mõõtmistes on rahvusvaheliselt laialt tunnustatud.
Loe uudist võrdlusmõõtmiste tulemustest.
Loe teadusartiklit.
Vaata 2022. aastal toimunud võrdlusmõõtmise FICE-22 kodulehte.
20.–22. mail 2025 toimus Tartu observatooriumis Tõraveres rahvusvaheline töötuba radiomeetrite kalibreerimise ja karakteriseerimise teemadel, mis toob kokku valdkonna tippspetsialistid üle maailma. Loe lähemalt.
Tartu observatoorium juhib projekti „Maapealse tugiväärtuse mõõtmine satelliitkaugseire andmete valideerimiseks" (FRM4SOC-2: Fiducial Reference Measurements for Satellite Ocean Colour) konsortsiumit. Projekti haldab Euroopa Meteoroloogiasatelliitide Kasutamise Organisatsioon EUMETSAT ning seda rahastab Euroopa Liidu programm Copernicus.