9. aprillil 2025 selgusid õpilaste teadustööde riikliku konkursi laureaadid. 24. korda toimunud konkursile esitati Eesti Teadusagentuuri andmetel rekordarv uurimustöid – kokku 320 tööd 94 koolist, neist 59 põhikooli- ja 261 gümnaasiumiastmes. Võrreldes aasta varasemaga esitati ligi 100 tööd rohkem ning osalenud koolide arv kasvas 30 võrra. Tartu Observatoorium andis välja neli eripreemiat kosmosealaste uurimistööde eest.
Konkursi eesmärk on pakkuda väljundit õpilastele, kes on heal tasemel uurimistöö koostanud, ning motiveerida ja innustada noori teaduslikumale teemakäsitlusele ka kooli uurimistöödes. Konkursil osalemine annab hea võimaluse tehtud tööle tagasisidet saada.
Tartu observatoorium andis tänavu välja neli eripreemiat. Kõik eripreemia laureaadid pälvisid 300-eurose stipendiumi. Tunnustuse said tööd, mis käsitlesid satelliidi antenni disaini, lehestiku tunnuste hindamist, mõõtemääramatust ja tähe analüüsi.
Observatooriumi eripreemiad andis üle Tartu observatooriumi külastuskeskuse juhataja ning ESERO Eesti juht Heli Lätt. Tema sõnul olid uurimistööd väga kõrgel tasemel ja nendes peitub palju praktilist väärtust. „Tudengisatelliit SUTS hakkabki kasutama just Katarina valitud ja disainitud antenni. Eliisele on juba esitatud ettepanek järgmise tähe analüüsi koostamiseks. Samuti on Oliver Alberti ja Tobiase tööde tulemused ning analüüs andnud olulise sisendi laiemasse teadustöösse Tartu observatooriumis.” Lätt lisas, et mitmed eripreemia saanud õpilased on ka teadusmaleva vilistlased. Teadusmalev on iga-aastane suvine teaduslaager kooliõpilastele, mida korraldavad Tartu observatoorium ja ESERO Eesti koostöös Tartu Hansa Rotary klubiga.
Tartu observatooriumi insener ja Tobiase juhendaja Mari Allik on väga rõõmus Tobiase saavutatud tunnustuse üle. „Tobiase töö tulemused annavad olulise panuse kosmosetehnoloogia katsetuste arendamisse ning võimaldavad vibratsioonikatseid läbi viia veelgi täpsemalt. Mul on siiralt hea meel näha, et õpilased on sedavõrd võimekad, et suudavad edukalt lahendada nii bakalaureuse- kui magistritaseme keerukusega ülesandeid, ning soovivad oma teadmisi rakendada nii olulises, aga ka keerulises uurimisvaldkonnas nagu mõõtmistäpsus. Eriliselt innustav on näha, kuidas mõõtemääramatuse teema paneb noorteadlasel silmad särama – just siis, kui meie laboris oleme selle teemaga juba pikalt pead murdnud,” sõnas Allik.
Õpilaste teadustööde konkurss leiab aset juba aastast 2002, et pakkuda heal tasemel uurimistöö koostanud õpilastele väljundit ning motiveerida ja innustada noori teaduslikumale teemakäsitlusele ka kooli uurimistöödes.
Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga.
Kokkuvõtteid riiklikul konkursil osalenud õpilaste töödest saab lugeda teaduskonkursi kogumikust.
Õpilaste teadusfestival toimus 8.-9. aprillil AHHAA Teaduskeskuses.
Kahe päeva jooksul sai tutvuda õpilaste posterettekannetega, vaadata teadusetendusi ja kuulata põnevat lavaprogrammi. Teaduse populariseerimise alal tutvustasid teaduse ja inseneeriaga seotud asutused kaasahaaravalt oma valdkonda. Inspiratsiooni jagus nii õpilastele kui õpetajatele.
Observatoorium ja ESERO Eesti olid festivali messialal väljas põnevate ülesannetega, mis andsid huvilistele võimaluse treenida nagu astronaut.