Algab uuring kaugseireandmete kasutuselevõtuks avalike teenuste edendamisel
Eesti Teadusagentuur allkirjastas lepingu, et tellida rakendusuuring, mis võimaldaks avalike teenuste väljatöötamisel ja arendamisel kasutada kaugseireandmeid. Kaheaastase uuringu teeb konsortsium, kuhu kuuluvad Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Maaülikool ja OÜ KappaZeta. Saadud tulemusi asuvad oma valdkonnas teenuste loomiseks ja arendamiseks kasutama Keskkonnaministeerium, Maaeluministeerium, Majandus-ja kommunikatsiooniministeerium ning Siseministeerium.
Euroopa Kosmoseagentuuri eestvedamisel on juba aastaid lennutatud orbiidile satelliite, mille kogutud andmed võimaldaks hõlbustada tööd eri valdkondades. Eestis pole paraku paljudes avaliku halduse valdkondades kaugseireandmete kasutusvõimalusi eriti teadvustatud ega nende abil asutuste tööd tõhusamaks muutvaid lahendusi hinnatud.
Tõhusamad teenused ja uued ettevõtlussuunad
Majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi kosmosevaldkonna eksperdi Paul Liiase sõnul aitavad kosmosetehnoloogial põhinevad lahendused mitut riigiteenust (sh turvalisust ja kaitset) efektiivsemaks muuta. Kaugseireandmete töötlemise uudsed metoodikad võimaldavad riigil ellu viia seni arendamata ettevõtlussuundi nii digimajanduses kui ka robootikas.
Algava uuringuga asuvad teadlased täpsemalt välja selgitama kaugseireandmete kasutusvõimalusi järgmistes valdkondades:
- maastikutulekahjude ennetamine ja likvideerimine,
- üleujutuste ja veetaseme seire,
- põllumajandusmaade kasutuse seire,
- ehitustegevuse planeerimine ja järelevalve.
“Euroopa Liidu programmis Copernicus osaledes oleme juba varasemalt mitu alus- ja rakendusuuringut teinud nii veekogude kui ka põllumajanduse valdkonnas. Samas sooviks inimeludele ja meie varadele üliolulise maastikutulekahjude olukorra ning ehitustegevuse hindamiseks fookust laiendada ka droonide ja mudelanalüüside paremaks kooskasutuseks,“ ütles konsortsiumi juht Anu Reinart Tartu observatooriumist.
Tegemist on RITA programmi strateegilise teadus- ja arendustegevuse toetamise raames tehtava uuringuga „Kaugseireandmete kasutuselevõtt avalike teenuste väljatöötamisel ja arendamisel“. Uuringu maksumus on 1 421 050 eurot. Selle kulud katab Eesti Teadusagentuur Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Eesti riigi vahenditest.
RITA programmi eesmärk on aidata kujuneda riigil rakendusuuringute targaks tellijaks ning uuringutulemuste kasutajaks.
Lisainfo
Liina Eek, RITA programmi juht, Eesti Teadusagentuur, 731 7383, liina.eek [ät] etag.ee
Anu Reinart, uuringukonsortsiumi juht, Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi juht, 737 4505, anu.reinart [ät] ut.ee
Paul Liias, Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kosmose valdkonna ekspert, 625 6341, paul.liias [ät] mkm.ee ( )
Pressiteate originaalversioon Eesti Teadusagentuuri kodulehel