Observatooriumis tehti esimene samm satellidiandmete täpsema ja odavama valideerimise poole
Sellel nädalal katsetati Tartu observatooriumi projekti "Hypernets" raames esimest korda edukalt hüperspektraalset radiomeetrit HYPSTAR. Kui moodustada sellistest radiomeetritest võrgustik, muutub satelliidiandmete maapealne valideerimine odavamaks ja täpsemaks.
Kaugseiresatelliidid pakuvad meie planeedi kohta väärtuslikku informatsiooni. Kosmosest Maad vaadates saab jälgida meie planeedil toimuvaid protsesse, näiteks kliimamuutust ja selle mõju meie planeedile. Mõõtmisi siinsamas Maal tehakse selleks, et saaks satelliidiandmete täpsuses kindel olla ja neid kindlalt hinnangute tegemiseks kasutada.
Kõige efektiivsem viis Copernicuse Maa-jälgimise satelliite valideerida on mehitamata automaatjaamade võrgustikega (AERONET-OC, RADCALNET). Automaatjaamade radiomeetrid teevad mõõtmisi Maa peal ja võimaldavad nii satelliitide andmete täpsust hinnata. Praegu on nendes võrgustikes kasutusel multispektraalsed radiomeetrid. Multispektraalsed radiomeetrid on üsna kallid ega pruugi katta kõiki vajalikke spektrivahemikke. Puuduvad andmed saab küll olemasoleva info põhjal modelleerida, aga see võib viia ebatäpsusteni. Hüperspektraalsed radiomeetrid katavad kõik spektrivahemikud päris mõõtmistega, mis teeb nende valideerimishinnangud täpsemaks.
Hüperspektraalsetel radiomeetritel seevastu puuduvaid lainevahemikke ei ole, mis teeb nende valideerimishinnangud täpsemaks. Samuti aitavad hüperspektraalsed radiomeetrid raha säästa. Kuna igal satelliidil on pisut erinevate spektrivahemikega sensorid, vajab iga satelliit ka erinevaid valideerimisandmeid. Kuigi multispektraalsete radiomeetrite spektrivahemikke saab konkreetse satelliidi sensoritega klappima panna, ei ole pikas perspektiivis otstarbekas iga uue satelliidisensori jaoks uut radiomeetrite võrgustikku luua. Kuna hüperspektraalne radiomeeter teeb mõõtmisi kõigil lainepikkustel, on see universaalne ning selle andmeid saab seda kasutada eri satelliitide andmete valideerimiseks.
HYPSTARil on stabiilne valgusallikas, mis võimaldab radiomeetri kalibratsiooni automaatselt kontrollida. Seadet saab jälgida valvekaameraga, mis vähendab automaatjaamade opereerimisega seotud jooksvaid kulutusi ning parandab samal ajal jaama töökindlust.
Radiomeeter on saadetud kõigile projektipartneritele eri tingimustes katsetamiseks. Proovivõrgustik katab väga erinevaid keskkondi: katsealad on Namibi kõrbest Antakrtikani.
"Hypernetsi" projekti jooksul tehakse ettevalmistusi, et seade kommertsialiseerida. Plaanis on võrgustikku järgmise 10 aasta jooksul laiendada, et pakkuda selle aja jooksul valideerimisandmeid kõigile optilises spektripiirkonnas töötavatele kaugseiresatelliitidele.