Tuleviku kliimat ennustatakse mudelitega

Kliima muutub üha soojemaks, kuid muutused ei ole ühtlased, vaid varieeruvad, mistõttu ainsad võimalikud vahendid tuleviku kliimamuutuste ennustamiseks on kliimamudelid.

TÜ Tartu observatooriumi atmosfääri kaugseire vanemteadur Erko Jakobson otsib kliimamudelite abil vastuseid küsimustele, kui kõrgele temperatuur Maal tulevikus küündib. Muud vahendid, näiteks pelgalt minevikuandmed, ei anna tema sõnul usaldusväärseid tulemusi ning nende põhjal ei saa teha pikaajalisi ennustusi. Seevastu kliimamudelid annavad vastuseid ka kümnete ja sadade aastate kaugusel oleva tuleviku kohta.

Kliimamudelites matkitakse oluliste kliimategurite koostoimet. Arvesse võetakse seda, kuidas levivad Päikese kiirgus ja Maalt lähtuv soojuskiirgus, mis sõltub kasvuhoonegaaside kontsentratsioonist. Kui mudelile on vajalikud parameetrid ette antud, arvutab see, mis juhtub järgmise kuue tunni pärast. Seejärel seab mudel enda algandmeteks needsamad kuue tunni järel saadud tulemused ja arvutab nende põhjal, mis järgmisena juhtub. Jakobson selgitab, et niimoodi jõuab mudel enam-vähem realistlike tulemusteni.

Kuid mida kliimamudeliga peale hakata? Mudelitesse saab algandmeid sisestada üha uuesti, näiteks lisada kasvuhoonegaaside heitkoguse muutused, misjärel saab kliimamudelis arvutusi üha korrata.

Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Universitas Tartuensis.