Einasto superparv - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

Einasto superparv kui universumi uus raskekaallane

Universumi tihedusväli - Tartu Ülikool

Lopergused galaktikad heidavad valgust tumeaine kiirusele

Herculese ja Leo superparved - Tartu Ülikool

Galaktikate grupid ja parved ei erine vaid galaktikate arvu poolest

20.12.2023
Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT) professor Sara Seager on juhtiv teadlane eksoplaneetide alal ning kuulub ka Tartu observatooriumi projekti EXOHOST nõuandekomisjoni!
  • uudis
Kolmapäeval, 10. aprillil kell 19 antakse start juba teist korda toimuvale Tartu Ülikooli kevadjooksule.
  • #kestlikkus
  • uudis
12. mail kell 15.00 avatakse Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis Tõraveres kunstnik Karel Koplimetsa kohaspetsiifiline installatsioon.
  • #Tartu2024
  • uudis
16.–20. septembril 2024 toimub Tõraveres Exohosti projekti suvekool „Planet formation and populations“.
  • uudis
1. maini saab registreeruda suvekooli, kus käsitletakse mikrosatelliitide kasutamist planetaarteadustes ja astrobioloogias. Suvekooliga soovitakse edendada teadlaste ja inseneride koostööd väikesatelliitide missioonide edukaks elluviimiseks.
  • uudis
Tartu Ülikooli Tartu observatoorium ja ESERO Eesti koostöös Tartu Hansa Rotary klubiga korraldavad 22. juulist 7. augustini Tõraveres Teadusmalevat. See on suvine 15–19aastaste koolinoorte teaduslaager, kus tavaliste malevatööde asemel tehakse teadustööd kosmosega seotud uurimissuundadel.
  • #kooliõpilasele
  • uudis
16. aprillil kella 12.00–16.00 toimub Tallinnas Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) innovaatikakogukondade pakutavaid võimalusi ja taotlusvoore tutvustav võrgustumis- ja infopäev.
  • #ettevõtlus
  • #koostöö
  • #rahvusvaheline
  • uudis
23.–26. aprillil tulevad Tartu observatooriumile külla Arieli konsortsiumi teadlased ja insenerid. 2029. aastal algab Euroopa Kosmoseagentuuri Arieli missioon, millega on tihedalt seotud ka eestlased. Ariel on esimene eksoplaneetide atmosfääri uuriv teleskoop, mis vaatleb nelja aasta vältel nende koostist, teket ja arengut.
  • #rahvusvaheline
  • uudis
Tööle asumine esimesel võimalusel. Planeeriksid ja korraldaksid Tartu observatooriumi kommunikatsioonitegevusi.
  • #instituudist
  • uudis
Barlova teadusõhtu külaliseks on Juan Urrutia Pérez Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudist (KBFI). Juan tutvustab, mida gravitatsioonilained räägivad meile Universumist. ​​​​​​​
  • uudis
Suvekursus „Masinnägemine kosmoses“ toimub 28. juulist 10. augustini 2024 Tartus. Üliõpilased saavad omandada teoreetilise ja praktilisi teadmisi visuaalsest andmeanalüüsist.
  • uudis
Kui meie Päikese taolise tähe elu jõuab lõpule, võib see endaga koos sündinud planeedid ja asteroidid alla neelata. Teadlased on nüüd esmakordselt leidnud ainulaadse märgi sellest protsessist – valge kääbuse pinnale jäädvustunud metalse armi.
  • pressiteade
14. märtsil kell 13 on kõik ülikoolipere liikmed ja keelehuvilised oodatud Tartu Ülikooli aulasse emakeelepäeva tähistama.
  • uudis
Tartu tähetornis toimuv astronoomialoeng keskendub tehistaibu kasutamisele
  • #kultuur
  • uudis
Tartu Ülikooli töötajad ja üliõpilased olid oodatud 23. veebruaril kell 12 ülikooli aulasse Eesti Vabariigi 106. aastapäeva kontsertaktusele.
  • #ülikoolist
  • uudis
Jaan Einasto will share his memories of becoming a world-famous scientist through pictures.
  • uudis
Tartu tähetorni juures austatakse Eesti lippu.
  • #kultuur
  • uudis
2024/2025. õppeaastast jõustuvad muudatused puudutavad sisseastujaid ja üliõpilasi, kes kaaluvad õpingute katkestamist või soovivad tulevikus uuesti tasuta samal õppeastmel õppima asuda.
  • uudis
Veebruarist algas kandideerimine Tartu Ülikooli eesti- ja ingliskeelsesse magistriõppesse ning ingliskeelsesse bakalaureuseõppesse.
  • #sisseastumine
  • pressiteade
16. veebruaril kl 19 sai Tõraveres koos teadlastega tähti uurida. Sel korral tutvustas Peeter Tenjes Linnuteed, mis on meile nii kodune, kuid Universumis ometi nii haruldane. Tenjes jutustas, mida põnevat on viimastel aastatel meie kodugalaktika kohta avastatud.