Evelin Lumi

Barlova teadusõhtul räägib Jaan Einasto oma teadlaseks kasvamise teekonnast

Jaan Einasto - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool
Jaan Einasto (autor: Peeter Laurits)

Barlova teadusõhtu külaliseks on oma 95. sünnipäeva eel Eesti astronoomia grand old man – Jaan Einasto.

Võrdlusega, et Jaan Einasto on astronoomide hulgas samasugune Eesti tutvustaja maailmale, nagu on Arvo Pärt muusikamaailmas, ilmselt nõustuvad kõik. Sel aastal täitub Einastol 75 aastat teadustöö algusest ning 50 aastat astronoomilist maailmapilti oluliselt muutnud artikli ilmumisest ajakirjas Nature. Jaan Einasto on üks tumeaine ja kosmilise võrgustiku avastajatest. Ta uurib universumi ehitust ja arengut, sealhulgas galaktikasüsteemide ja galaktikate struktuuri ning galaktikate dünaamikat. Einasto on oma karjääri jooksul avaldanud enam kui 300 teaduspublikatsiooni ja kirjutanud mitu raamatut, praegugi on tal käsil ühe raamatu koostamine. Kuidas on ta aga seotud Tähe tänavaga? Barlova vastas asuv maja, aadressiga Tähe 26 oli Einasto sünnikodu. Vestlusõhtul jagabki Jaan Einasto meiega mälestusi teadlaseks sirgumisest.

Teadusõhtu muusikalised vahepalad on Tartu observatooriumi majabändilt.

Aruteluõhtutel põimuvad Tartu Ülikooli päevakajalised teadusteemad, muusika ja mõnus seltskond.
Teadusõhtud toimuvad kuus korra ja neid korraldab Tartu Ülikooli Tartu observatoorium.

Barlova teadusõhtu - Tartu Ülikool

Tulge hubases õhkkonnas kaasa mõtlema ja arutama!
Sissepääs teadusõhtule on tasuta.
Sündmus on eesti keeles.

Liitu Facebooki sündmusega.

Jan Pisek

Jan Pisek: kasutan kliimamõjude uurimiseks okaste 3D-mudeleid