Autor:
ESA

Eksoplaneetide missioon Ariel

Projekti veebileht
Arieli missiooni ametlik koduleht

Ariel on kosmoseteleskoop, mille loob Euroopa Kosmoseagentuur (ESA), et uurida eksoplaneetide atmosfääride koostist. Eksoplaneedid on planeedid teiste tähtede ümber ning 2020. aasta seisuga on neid leitud juba ligi 5000. Valdkonna järgmine suur proovikivi on eksoplaneetide atmosfääre süstemaatiliselt ja üksikasjalikult uurida.

Ariel valiti ESA Cosmic Visioni programmi raames neljandaks “keskmise suurusega” missiooniks. Nelja aasta vältel uurib Ariel eksoplaneetide koostist, teket ja arengut. Töömeetod on tuhande erinevate omadustega eksoplaneedi vaatlused nähtavas ja infrapunases valguses. Planeedi atmosfääri läbinud tähevalguse spektroskoopiline analüüs võimaldab määrata atmosfääri keemilise koostise, pilvede ja sudu omadusi, aga ka temperatuurijaotuse. Ariel on esimene täielikult eksoplaneetide atmosfääri koostise ja struktuuri uurimisele pühendatud teleskoop, mis teeb võimalikuks planeedi- ja atmosfääriteaduslikud uuringud väljaspool Päikesesüsteemi.

Missiooni eduks kriitiliste tegurite hulka kuuluvad vaadeldavate planeetide õige valik ning vaatlusaja planeerimine. Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi tähefüüsikud panustavad siin eksoplaneedi süsteemide spektroskoopiliste ja fotomeetriliste uuringutega. Meie meeskond määrab planeetide ematähtede põhiparameetreid ja keemiliste elementide sisaldust, mis aitab kaasa parimate planeetide valikule ja Arieli vaatluste teaduslikule tõlgendamisele. Mõõdame ka eksoplaneetide üleminekute heleduskõveraid, et täpsustada orbitaalparameetreid, mis on Arieli vaatluste planeerimiseks hädavajalikud.

Ariel plaanitakse kosmosesse lennutada 2029. aastal.

 

 

OPIC instrument

Eesti arendab ainulaadset instrumenti Komeedipüüduri missiooni jaoks

Doktorantuur

Karjäärikonverents „Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!“

Ave Ansper-Toomsalu kaitseb doktoritööd „Sünergia loomine kaugseire andmete abil täiustamaks optiliselt keeruliste vete seiret”

29. mail kaitseb Ave Ansper-Toomsalu keskkonnatehnoloogia erialal doktoritööd „Sünergia loomine kaugseire andmete abil täiustamaks optiliselt keeruliste vete seiret".