Allpool on valik kosmosetehnoloogia uurimisteemasid.
Kõik Tartu observatooriumi projektid
Kosmosetehnoloogia osakonna leht
Komeedipüüdur (Comet Interceptor) on Eesti esimene süvakosmose missioon, mis stardib aastal 2029. Tartu observatooriumis töötatakse välja üht põhiinstrumenti: komeetide pildistamiseks mõeldud optilist periskoopkaamerat (Optical Persicopic Imager for Comets ehk OPIC). Missiooni eesmärk on esimest korda ajaloos külastada kas Päikesesüsteemi äärealadelt või teisest planeedisüsteemist pärit taevakeha ning sellest kiirel möödalennul mitme iseseisva sondiga samal ajal võimalikult palju andmeid koguda. Sellest võib saada esimene võimalus uurida teisest planeedisüsteemist pärit objekti.
Loe lähemaltTartu observatoorium osaleb Extremo Technologies juhitavas projektis, mis saadab 2025. aasta juunis mikrovetikate eksperimendi rahvusvahelisse kosmosejaama. Eksperiment Space Volcanic Algae uurib, kuidas mikrovetikad suudavad kosmose tingimustes ellu jääda ja oludega kohaneda. Tulevikus võivad vetikad pakkuda lahenduse astronautide jaoks hapniku tootmiseks. Eksperimendi viib ellu Poola projektiastronaut dr. Slawosz Uznanski. Katset opereeritakse rahvusvahelise kosmosejaama Columbuse moodulis ICE Cubes Service poolt, Extremo Technologies meeskond juhib ja kontrollib katset maapealsest laborist. Tartu observatoorium arendab eksperimendi jaoks vajalikud hapnikusensorid ja süsteemi kaamera koos elektroonika ning tarkvaraga.
Loe lähemaltTartu observatooriumis valmisid koostöös ettevõttega Crystalspace kaamerad, mis lendavad 2023. aastal NASA missiooniga Kuu peale ja hakkavad seal robotkätt juhtima. See on esimene kord ajaloos, kus eestlaste valmistatud instrument saadetakse Kuu pinnale.
Loe lähemaltKoostöös Milrem Roboticsiga on käimas kuukulguri ehitamise eeluuringu projekt. Selle raames uurime analoogkeskkonna ehitamise võimalusi ja analoogkeskkondasid Maal looduses.
Loe lähemaltTartu observatooriumi ning teiste teadusasutuste ja -ettevõtete koostöös valmistatakse ette kolme kosmosemissiooni Veenusele, et otsida sealsest atmosfäärist elu märke. Projekti lõpus soovitakse Veenuselt kogutud proovid Maale toimetada. Üks lennusondi olulisematest sensoritest on välja mõeldud Tartus: prototüüp ainulaadsele happesust maitsvale „keelele“ valmis Tõraveres.
Loe lähemaltMe teame miljoneid asteroide, kuid neid lähemalt uurida on õnnestunud vaid kümmet. Multi-Asteroid Touring on eeluuring, mis pakub välja idee väikesest kosmoselaevade parvest, mis suudavad kambakesi mööduvast asteroidist koguda distantsi pealt rohkem andmeid, kui on seni õnnestunud saada lähikontakti kaudu.
Loe lähemaltTheia on väike nanosatelliitide jaoks mõeldud maavaatluskaamera, mis suudab teha radiomeetriliselt täpseid teaduslikke mõõtmisi.
Loe lähemaltMetsakeskkonnale inimsammust väiksema mõjuga roomikrobot võiks tulevikus pakkuda teenust nii riigi- kui ka erametsade majandamisel.
Loe lähemalt