Autor:
Tartu observatoorium

Asteroidide uurimine

Asteroidid on ühed põnevamad objektid päikesesüsteemis. Mõned neist on 4,5 miljardit aastat vanad, mis on kolmandik kogu universumi vanusest. Asteroide uuritakse mitmetel põhjustel: et saada aru Päikesesüsteemi varasest evolutsioonist kuni futuristlike ideedeni kosmose maavarade kaevandamisest. Nad on kui jäänukid Päikesesüsteemi tekkeaegadest ja nende uurimise abil on võimalik teada saada kuidas vesi ja orgaanilised ained Maale ja teistele planeetidele jõudsid.

Asteroidide uurimiseks ei pea tingimata nendeni lendama või nendele maanduma. Ka teleskoobid annavad olulist infot asteroidide orbiidi, albeedo, värvuse, spektri tüübi ja suuruse kohta; kuid vaid kosmoselaevaga saab uurimisel minna detailidesse ja koguda proove taevakehadelt endilt.

Pakume asteroidide uurimiseks välja paljude väikeste kosmoselaevade kasutamise. Me nimetame seda Multi-Asteroid Touring kontseptsiooniks. Selle eelis ühe suure missiooni ees, kus üks suur kosmoselaev külastab mitmeid asteroide, seisneb statistilises usaldusväärsuses. Väikeste laevade abil on võimalik väiksema aja ja raha eest seirata suurt hulka asteroide ning neid andmeid usaldusväärselt teistele mitteuuritud asteroididele ka üle kanda. Loodetavasti võimaldab selline lähenemine uurida kõiki suuremaid asteroidide tüüpe.

Loe Multi-Asteroid Touring kontseptsiooni kohta lähemalt Space Travel Blogi artiklist.

Ave Ansper-Toomsalu kaitseb doktoritööd „Sünergia loomine kaugseire andmete abil täiustamaks optiliselt keeruliste vete seiret”

29. mail kaitseb Ave Ansper-Toomsalu keskkonnatehnoloogia erialal doktoritööd „Sünergia loomine kaugseire andmete abil täiustamaks optiliselt keeruliste vete seiret".
Kunstniku kujutis kosmoseteleskoobist Ariel teel Lagrange'i punkti 2. 

Linnutee galaktikas tekib igal aastal vähemalt üks uus eksoplaneet

EXOHOST seminar: Prof. Sara Seager "Planeetide atmosfäärid ja maavälise elu jälgede otsingud"

Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT) professor Sara Seager on juhtiv teadlane eksoplaneetide alal ning kuulub ka Tartu observatooriumi projekti EXOHOST nõuandekomisjoni!