Galaktikate füüsika ja kosmoloogia

Osakonna töötajad
Uurimisteemad
Publikatsioonid ADS-is

Universumi üldiste omaduste uurimiseks on saabunud väga põnev ajajärk. Väga erinevate maapealsete ja kosmosesse viidud teleskoopide ning detektorite abil kogutakse kõrgekvaliteedilisi andmeid enneolematult suures mahus. Need andmed võimaldavad meil tegelda füüsika kõige fundamentaalsemate ja huvitavamate küsimustega: tumeaine ja tumeenergia olemus, varajase universumi omadused ja struktuuride tekkimine universumis erinevatel skaaladel, alates galaktikatest kuni suurimate teadaolevate moodustisteni – galaktikate superparvede ja filamentideni.

Galaktikad on universumi suurimad tervikobjektid. Nendes leiavad aset ühed kõige olulisemad protsessid universumis: kosmilise aine ringlus gaasist tähtedeks ja tagasi ning selle käigus toimuv aine rikastumine erinevate keemiliste elementidega. Observatooriumis tegeletakse nii lähedaste kui ka kaugete galaktikate struktuuri ja koostise uurimisega. Uurime sedagi, kuidas mõjutavad galaktikate kujunemist naabergalaktikad ning aine üldine jaotus galaktikate ümbruses. Viimasel ajal oleme rõhku pannud galaktikate ketaste-mõhnade eraldamisele ning uurinud galaktikate omaduste sõltuvust suuremastaabilises struktuuris.

 

 

Tudengile

Üliõpilastel on võimalus käia kuulamas kosmoloogia ja galatikate füüsika aineid, tulla praktikale või leida siit osakonnast lõputöö teema ja juhendaja.

Õppeained astrofüüsikas

Vaata õppeaineid
#teadus
Kertu Liis Krigul loengut andmas

Noorte teadlaste kolme minuti loengute konkurss toimub tänavu 28. septembril

#teadus #ühiskonnale

Mirjam Uusõue kaitseb doktoritööd „Suspended particles dynamics and characteristics in optically complex waterbodies“

Mirjam Uusõue kaitseb doktoritööd „Suspended particles dynamics and characteristics in optically complex waterbodies“, 10. mai kl 12.15, J. Liivi 2-127
#kestlikkus #teadus
Üliõpilaskonverents "Kestlikkuse valem"

JÄRELVAADATAV: tudengikonverents „Kestlikkuse valem“ 12. aprillil Oecologicumis