Galaktikate füüsika ja kosmoloogia

Universumi üldiste omaduste uurimiseks on saabunud väga põnev ajajärk. Väga erinevate maapealsete ja kosmosesse viidud teleskoopide ning detektorite abil kogutakse kõrgekvaliteedilisi andmeid enneolematult suures mahus. Need andmed võimaldavad meil tegelda füüsika kõige fundamentaalsemate ja huvitavamate küsimustega: tumeaine ja tumeenergia olemus, varajase universumi omadused ja struktuuride tekkimine universumis erinevatel skaaladel, alates galaktikatest kuni suurimate teadaolevate moodustisteni – galaktikate superparvede ja filamentideni.

Galaktikad on universumi suurimad tervikobjektid. Nendes leiavad aset ühed kõige olulisemad protsessid universumis: kosmilise aine ringlus gaasist tähtedeks ja tagasi ning selle käigus toimuv aine rikastumine erinevate keemiliste elementidega. Observatooriumis tegeletakse nii lähedaste kui ka kaugete galaktikate struktuuri ja koostise uurimisega. Uurime sedagi, kuidas mõjutavad galaktikate kujunemist naabergalaktikad ning aine üldine jaotus galaktikate ümbruses. Viimasel ajal oleme rõhku pannud galaktikate ketaste-mõhnade eraldamisele ning uurinud galaktikate omaduste sõltuvust suuremastaabilises struktuuris.

 

Osakonna töötajad

Koostööprojektid

Publikatsioonid

Tudengile

Üliõpilastel on võimalus käia kuulamas kosmoloogia ja galatikate füüsika aineid, tulla praktikale või leida siit osakonnast lõputöö teema ja juhendaja.

Õppeained astrofüüsikas

Vaata õppeaineid
#teadus
Võrtsjärve roostik

Kaugseirepäev

28.09.2022
#teadus

Teleskoobid

Astrofüüsikalisteks vaatlusteks on Tõraveres kasutada kolm teleskoopi.
28.09.2022
#teadus
ESTCube2

ESTCube

04.09.2022