Galaktikate füüsika ja kosmoloogia


Uurimisteemad

Publikatsioonid ADS-is

Osakonna töötajad

Universumi üldiste omaduste uurimiseks on saabunud väga põnev ajajärk. Väga erinevate maapealsete ja kosmosesse viidud teleskoopide ning detektorite abil kogutakse kõrgekvaliteedilisi andmeid enneolematult suures mahus. Need andmed võimaldavad meil tegelda füüsika kõige fundamentaalsemate ja huvitavamate küsimustega: tumeaine ja tumeenergia olemus, varajase universumi omadused ja struktuuride tekkimine universumis erinevatel skaaladel, alates galaktikatest kuni suurimate teadaolevate moodustisteni – galaktikate superparvede ja filamentideni.

Galaktikad on universumi suurimad ehituskivid. Nendes leiavad aset ühed kõige olulisemad protsessid universumis: kosmilise aine ringlus gaasist tähtedeks ja tagasi ning selle käigus toimuv aine rikastumine erinevate keemiliste elementidega. Observatooriumis tegeletakse nii lähedaste kui ka kaugete galaktikate struktuuri ja koostise uurimisega. Uurime sedagi, kuidas mõjutavad galaktikate kujunemist naabergalaktikad ning aine üldine jaotus galaktikate ümbruses. Viimasel ajal oleme rõhku pannud galaktikate ketaste-mõhnade eraldamisele ning uurinud galaktikate omaduste sõltuvust suuremastaabilises struktuuris.

 

 

Tudengile

Üliõpilastel on võimalus käia kuulamas kosmoloogia ja galatikate füüsika aineid, tulla praktikale või leida siit osakonnast lõputöö teema ja juhendaja.

Õppeained astrofüüsikas

Galaktikate füüsika ja kosmoloogia osakond tegeleb Universumi suuremastaabiliste struktuuride uurimisega ning meie osakonna õppejõud õpetavad erinevaid galaktikate füüsikat ja kosmoloogiat puudutavaid õppeaineid. Vaata kõiki Tartu observatooriumi loengukursusi allolevalt lingilt.

Vaata õppeaineid

EXOHOST seminar: Prof. Sara Seager "Planeetide atmosfäärid ja maavälise elu jälgede otsingud"

Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT) professor Sara Seager on juhtiv teadlane eksoplaneetide alal ning kuulub ka Tartu observatooriumi projekti EXOHOST nõuandekomisjoni!
Tartu observatooriumi teaduskonverents - Tartu Ülikool

27. märtsil toimub Tartu observatooriumi teaduskonverents

4-year PhD position in space research and technology: Retrieval of leaf angle distribution information from multi-angle remote sensing data

This doctoral thesis will devise, test, and implement a novel methodology exploiting multi-angle sensors to retrieve leaf angle distribution (LAD).