Autor:
Laila Kaasik

Venus Life Finder missioon

Projekti koduleht

Venus Life Finderi missioonide seeria eesmärk on hinnata Veenuse pilvede elukõlbulikkust ja hiljem ka sealt elu otsida. Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi teadlased pakkusid missiooni jaoks välja kaks happelisuse ja hapnikusisalduse mõõtmise instrumenti. See on esimene kord, kui Eesti osaleb teist planeeti uurival missioonil.

Kui kõik läheb nii nagu plaanitud, stardib 2026. aastal Maalt Veenusele sond. Kolme kuu pärast jõuab see kohale, liugleb läbi sealse atmosfääri pilvede ning saadab Maale andmeid sealsest keskkonnast. Millised keemilised ühendid leiduvad Veenuse pilvedes? Kui palju on seal hapnikku? Milline tuul puhub? Kui happeline on keskkond? Ja mis kõige olulisem: kas Veenuse pilvedes on elu jälgi või elu ennastki?

Üks sondi olulisematest sensoritest on välja mõeldud Tõraveres: prototüüp ainulaadsele happesust maitsvale „keelele“ valmis 2021. aasta suvel just siin. Tavalised Maal kasutamiseks mõeldud pH-andurid ei ole Veenuse tingimuste jaoks usaldusväärsed, kuna need pole mõeldud nii kõrge happesuse jaoks. Lisaks peavad kosmoseinstrumendid olema piisavalt vastupidavad, et teekond Veenuseni üle elada. Seetõttu on plaanis ehitada üsna robustne instrument, mis koosneb klaasplaadist ja sellele suunatud kaamerast. Klaasplaat on kaetud fluorestseeruva värvainega, mida ergastavad UV LED-lambid. Kui see värvaine puutub kokku Veenuse pilvedes leiduvate happetilkadega, mõõdab kaamera ergastusreaktsiooni, mis annab meile andmeid tilkade happesuse kohta.

Missioone juhib Massachusettsi Tehnoloogiainstituut (MIT) Ameerika Ühendriikidest.

Projekti rahastavad peamiselt erafirmad ja missioonid töötatakse välja väljaspool kosmoseagentuure.

Loe Space Travel Blogi artiklit Tartu observatooriumi missioonis osalemise kohta.

Image
pH sensor for Venus Life Finder
Image
Acidity test
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!