Autor:
Marja-Liisa Plats

Akadeemik Enn Saar pälvis Harald Kerese medali

Eesti Teaduste Akadeemia andis täna akadeemik Enn Saarele üle akadeemik Harald Kerese medali. Saar pälvis medali panuse eest tumeaine avastamisel ja universumi kärgstruktuuri uurimiseks vajalike statistiliste meetodite väljatöötamisel.

Image
Eesti Teaduste Akadeemia liikmed - Tartu Ülikool

Akadeemia asepresident Arvi Freiberg andis medali üle Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis Tõraveres, kus Enn Saar töötas aastatel 1968–2015. Freiberg tõi esile, et Enn Saar on lisaks teadusele tegelenud ka kõvasti spordiga ja ta oli suurepärane alpinist. Saar on ka üks kaasaegse teaduslike tekstide loomise ja küljendamise tööriista LaTeX üks maaletoojaid. 

„Tema panus teadusesse ja teadusmõtte arengusse on aga veel silmapaistvam. Ta on enamiku matemaatiliste meetodite autor, mida Tartu kosmoloogid ja galaktikate uurijad on rakendanud tumeaine ja universumi ehituse uurimisel,” põhjendas akadeemia president Tarmo Soomere otsust anda preemia just Saarele.

Image
Jaan Einasto, Enn Saar, Arvi Freiberg - Tartu Ülikool

Akadeemial on kokku kaheksa nimelist medalit. Need antakse Eesti teadlasele, kel on väljapaistvaid saavutusi oma teadusvaldkonnas.

Haral Kerese medaliga tunnustatakse silmapaistvat teadlast astronoomia, füüsika ja matemaatika alal. Varem on medali saanud 2019. a Jaan Einasto ja 2013. a Ülo Lepik.

Linnutee Tähe auhind - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

Esimene Linnutee Täht läks Ingrid Rõigasele 

100 semestrit ülikoolis teenetemärk

Selgunud on Tartu Ülikooli teenetemärkide kavalerid

peahoone_suvel_otsevaade.jpg

Tartu Ülikool ootab Rahvusmõtte auhinna kandidaate