Tartu observatooriumi astronoomide juhtimisel on rahvusvaheline teadlasrühm avastanud universumis palju superparvi. Neist silmapaistvaimat nimetatakse Einasto superparveks professor Jaan Einasto auks, kes tähistab 23. veebruaril oma 95. sünnipäeva.
Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi astronoomid Maret Einasto juhtimisel kontrollisid galaktikate gruppide ja parvede omadusi ja nad leidsid mitmeid erisusi.
Sel sügissemestril toimub taas mentorlusprogramm, kuhu on võimalik 23. septembrini kandideerida nii üliõpilastel, vilistlastel kui ka ülikooli töötajatel.
Ootame tudengeid kuni 4. oktoobrini 2024 kandideerima Tartu observatooriumi iga-aastastele stipendiumitele astronoomia, keskkonnafüüsika ja kaugseire vallas.
24. septembril kell 14.15 kaitseb Kairi Adamson keskkonnatehnoloogia erialal doktoritööd „Digifotograafia rakendatavus lehenurkade ja klasteriseerumisindeksi muutuste jälgimisel“.
6. juunil kell 16.00–17.30 toimus Tartu Ülikooli raamatukogu muusikaosakonna seminariruumis arutelu „Meedia roll ühiskonna kestliku kursi kujundamisel“.
Välkkõnelejad igast valdkonnast on oodatud esitama eesti- või ingliskeelseid kaasahaaravaid ettekandeid, milles tutvustavad enda teadustöö tähtsust ja tulemusi.
6.-17. mail 2024 toimus Itaalias, Veneetsias ja selle lähistel, FRM4SOC projekti koolitus veekogude satelliitkaugseire andmete valideerimiseks, mis on olulised usaldusväärsete tugiandmete kogumiseks.
Tartu observatoorium aitab Ukrainal võtta kasutusele meie teadlaste poolt välja töötatud kaugseirerakendusi ja metoodikaid metsade ja veekogude seisundi jälgimiseks.