Einasto superparv - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

Einasto superparv kui universumi uus raskekaallane

Universumi tihedusväli - Tartu Ülikool

Lopergused galaktikad heidavad valgust tumeaine kiirusele

Herculese ja Leo superparved - Tartu Ülikool

Galaktikate grupid ja parved ei erine vaid galaktikate arvu poolest

Otsi uudist

Tartu observatoorium kutsub õpilastiime osalema ainulaadsel purksatelliidi ehitamise ja lennutamise võistlusel!
  • #õppimine
  • uudis
Õppekoha pakkumise sai 3294 kandidaati, kellel tuleb valik õppima tulemise kohta langetada hiljemalt 14. juulil.
  • #sisseastumine
  • uudis
1.–7. juulini toimub Tartus rahvusvaheline geoinformaatika konverents „Free and Open Source for Geospatial (FOSS4G) Europe 2024“,
  • pressiteade
Tartu observatooriumi suure teleskoobi torn on suveperioodil avatud kolmapäevast pühapäevani kell 12–16. Suveperiood kestab 26. juunist 31. augustini.
  • uudis
6. juunil kell 16.00–17.30 toimus Tartu Ülikooli raamatukogu muusikaosakonna seminariruumis arutelu „Meedia roll ühiskonna kestliku kursi kujundamisel“.
  • uudis
Välkkõnelejad igast valdkonnast on oodatud esitama eesti- või ingliskeelseid kaasahaaravaid ettekandeid, milles tutvustavad enda teadustöö tähtsust ja tulemusi.
  • uudis
6.-17. mail 2024 toimus Itaalias, Veneetsias ja selle lähistel, FRM4SOC projekti koolitus veekogude satelliitkaugseire andmete valideerimiseks, mis on olulised usaldusväärsete tugiandmete kogumiseks.
  • uudis
29. mail andis Eesti Inimõiguste Keskus Tallinnas ministeeriumide ühishoones Tartu Ülikoolile teist korda üle märgise „Austame erinevusi“.
  • #tunnustamine
  • #ülikoolist
  • uudis
Tartu observatoorium aitab Ukrainal võtta kasutusele meie teadlaste poolt välja töötatud kaugseirerakendusi ja metoodikaid metsade ja veekogude seisundi jälgimiseks.
  • uudis
Tartu Ülikooli vilistlaste kokkutulek „Tagasi ülikooli“ kulmineerus 18. mail ühislaulmisega peahoone ees, rongkäiguga läbi linna ja peoga ülikooli spordihoones.
  • #vilistlaste kokkutulek
  • uudis
22. mail kell 11–15 toimub Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis seminar „Teadus kõigile: kuidas muudab ühiskond teadust paremaks?“.
  • #avatud teadus
  • uudis
Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Kunstiakadeemia ning võrdõigusvolinik tähistasid 6.–12. maini üheskoos mitmekesisuse nädalat, mis kandis pealkirja „Mitmekesised Eesti ülikoolid“.
  • uudis
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) programm Prodex on võimaldanud Eesti teadlastel ja ettevõtetel liituda rahvusvahelise missiooniga, et tabada ja uurida esimest korda Päikesesüsteemi sisenevat komeeti.
  • uudis
16. mail toimub Tallinnas Eesti doktorikooli karjäärikonverents, kus räägitakse doktoriõppe väärtusest ning doktorantide erialastest väljavaadetest. Oodatud on kõik Eesti doktorandid ja doktoriõppest huvitatud.
  • #tudengile
  • #õppimine
  • uudis
8. maist kuni 20. oktoobrini on kõik huvilised oodatud läbima orienteerumisrada, kus saab tutvuda Tartu Ülikooli ühiselamute ajalooga.
  • #vilistlaste kokkutulek
  • #tudengile
  • #ülikoolist
  • uudis
29. mail kaitses Ave Ansper-Toomsalu keskkonnatehnoloogia erialal doktoritööd „Sünergia loomine kaugseire andmete abil täiustamaks optiliselt keeruliste vete seiret“.
  • uudis
24. aprillil toimus TÜ muuseumi valges saalis vaimse tervise hoidmisele pühendatud konverents.
  • uudis
Tartu observatooriumi külalisprofessori Mihkel Kama sõnul uurivad Eesti teadlased praegu eeskätt eksoplaneetide ematähti, ent uusi eksoplaneete tekib ainuüksi Linnuteelgi igal aastal juurde.
  • meist mujal
23.–26. aprillil tulevad Tartu observatooriumile külla Arieli konsortsiumi teadlased ja insenerid. 2029. aastal algab Euroopa Kosmoseagentuuri Arieli missioon, millega on tihedalt seotud ka eestlased.
  • uudis
Materjalide abil soovitakse kujundada kliimamuutustega seotud arusaamu ja hoiakuid ning suurendada seeläbi kliimateadlikku käitumist ühiskonnas.
  • pressiteade