Tõraveres simuleeritakse Kuu tingimusi nutikate kulgurite testimiseks

Kuupkulgur simuleeritud keskkonnas
Autor:
Kuupkulgur

Tartu observatoorium asub koos Eesti tarkvarafirmaga Proekspert ja MTÜ KuupKulguriga arendama tehisintellektil põhinevaid lokaliseerimise ja kaardistamise (SLAM) lahendusi taevakehade uurimiseks. Vajalike andmete kogumiseks ja süsteemi valideerimiseks kasutatakse Tartu observatooriumi kosmosemissioonide simulatsiooni keskuse Kuu analoog keskkonda Tõraveres.

Tehisintellektil põhineva lahenduse arendamise üks võtmekomponente on Tartu observatooriumis välja töötatud simulatsioonitarkvara ULYSSES. Virtuaalkeskkond ULYSSES genereerib realistliku Kuu maastiku, mis võimaldab tehisintellekti algoritme õpetada ja selle oskusi kontrollitud tingimustes katsetada.

„See projekt on järjekordne samm edasi autonoomse kosmoseuurimise suunas. Tehisintellektil põhinev navigatsioon on hädavajalik, et kulgurid ja maandurid suudaksid iseseisvalt toimida karmides keskkondades nagu Kuu. Tartu observatooriumi kosmosemissioonide simulatsiooni keskuses saame kontrollitud tingimustes jäljendada Kuu olusid, mis võimaldab arendatavaid lahendusi enne nende tegelikku kasutuselevõttu turvaliselt ja tõhusalt katsetada. Lisaks olulisele panusele Euroopa Kosmoseagentuuri tulevaste missioonide ettevalmistamisse, aitab projekt näidata ka Eestit võimeka kosmosetehnoloogia arendajana,“ sõnas Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja Mihkel Pajusalu.

Teaduspõhine koostöö ettevõtlussektoriga loob tugeva aluse teadusmahukate arenduste ja innovaatiliste tehnoloogiate väljatöötamiseks. Antud koostöö raames saab ettevõte Proekspert kasutada MTÜ KuupKulguri poolt arendatud mobiilset platvormi Kuupkulgur testkeskkonnana masinõppe, sisseehitatud juhtsüsteemide ja kosmoserakenduste tarkvara arendamiseks. Väljatöötatud autonoomsed navigeerimislahendused toetavad tulevikus Kuu pinnal tegutsevate liikurite võimet iseseisvalt orienteeruda, ümbritsevat keskkonda tajuda ning täita oma ülesandeid ilma pideva maapoolse juhendamiseta.

MTÜ KuupKulgur on Tartu Ülikooli tudengite algatatud ettevõtmine, mille eesmärk on arendada Eesti esimest kuukulgurit. Projekt pakub tudengitele väärtuslikku praktilist kogemust alates mehaanikainseneeriast kuni robootikani ning panustab oluliselt inseneeria ja kosmosetehnoloogia valdkonna järelkasvu kujundamisse Eestis.

„Lisaks kasutusele kosmoses võivad välja töötatud tehisintellektil põhinevad navigeerimislahendused olla kasulikud ka siinsamas Maal – näiteks isesõitvates autodes, robotites ja tarkades linnades. Need arendused loovad uusi võimalusi innovatsiooniks ka paljudes teistes tipptasemel tehnoloogiasektorites,“ selgitab Pajusalu.

Edasised sammud hõlmavad põhjalikke katseid Tartu observatooriumi Kuu analoog keskkonnas, tarkvara täiustamist simulatsioonide tulemuste põhjal ning ning võimalikku integreerimist tulevastesse ESA kosmosemissioonidesse. Projekti käigus soovib meeskond demonstreerida täielikult autonoomset navigeerimissüsteemi, mis toetaks tulevasi robot- kui inimmissioone Kuul.

Lisateave:

Mihkel Pajusalu, kosmosetehnoloogia kaasprofessor, Tartu Ülikool, Tartu observatoorium, mihkel.pajusalu@ut.ee.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!