Maarin Ektermann

Emadepäeval avatakse Tõraveres düstoopiline kunstiinstallatsioon

12. mail kell 15.00 avatakse Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis Tõraveres kunstnik Karel Koplimetsa kohaspetsiifiline installatsioon. Avamine toimub koostöös kirjandusfestivaliga Prima Vista, mis kannab 2024. aastal pealkirja „Paremad ja halvemad tulevikud“ ning mille raames astub Koplimetsa installatsiooniga dialoogi kirjanik Urmas Vadi. Üritus on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu2024 programmi kuuluvast projektist „Kuko kuubis – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides“ ning avamisele viib ja toob Tartust ka kunstibuss.

Karel Koplimets - Tartu Ülikool

Kunstnik Karel Koplimets viibis aastal 2023 observatooriumis residentuuris, vestles seal töötavate teadlastega ning tutvus igapäevaeluga tolles nö teaduslinnakus. Kohapeal kogetust ja Tõravere kosmilisest arhitektuurist mõjutatuna kasvas välja kohaspetsiifiline ruumiinstallatsioon, mis hõlmab ühe terve teleskoobitorni. Installatsiooni teema on kliimamuutuste valguses düstoopilised tulevikustsenaariumid ja üllatuslikud viisid, kuidas inimkond püüab keerukates oludes ellu jääda. Kas tulevikus kehtivad samad ühiskondlikult aktsepteeritud eetikareeglid ja väärtused ning milline on indiviidi roll oma planeedi kaitsmisel?

Avaüritus pühapäeval, 12. mail:

Kell 14.00 – Väljub eelregistreerimisega buss Tartust Vanemuise esisest parklast

Kell 15.00 – Installatsiooni avamine ning vestlus kunstnikuga

Kell 16.30 – Prima Vista festivali päevakirjaniku Urmas Vadi etteaste

Kell 17.00 – Ekskursioon observatooriumi pargis kosmosetehnoloogi Aditya Savio Pauli ja Marja-Liisa Platsi juhtimisel. Külastatakse teleskoobi torni koos tähefüüsikute Veronika Mitrokhina ja Alexandra Lehtmetsaga ning kosmosemissioonide simuleerimise keskust ehk kosmosepunkrit. Võimalus omal käel läbida Tartu observatooriumi orienteerumisrada ja kaht avastusrada (rohkem infot: https://seiklus.avastusrada.ee/k/kosmos_ut)

Kell 18.30 – Buss tagasi Tartusse

Hea ilma korral kutsume kõiki üles kaasa võtma oma piknikukorvi!

Ürituse KUNSTIBUSS väljub Tartust Vanemuise esisest parklast. Edasi-tagasi sõidu eest tuleb tasuda 5 eurot kohapeal sularahas (alla 10-aastased lapsed tasuta). Koha broneerimiseks on vajalik EELREGISTREERIMINE 3. maiks aadressil marytalvistu@gmail.com.

Kuko3 kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Mis on „Kuko kuubis“?

Projekt „Kuko kuubis“ on välja kasvanud algatusest „Kunstnikud kogudes (Kuko)“, mis on lõiminud kaasaegset kunsti ja pärandit alates aastast 2018. EV100 kunstiprogrammi osana alguse saanud projekt on praeguseks loonud 15 sellist dialoogi kunstnike ja väikemuuseumite vahel üle Eesti, mis on päädinud eriilmeliste näituste ja sündmustega, loonud uusi kontakte ning hoogustatud arutelu pärandi tõlgendamise ning regionaalse kunstielu osas. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 jaoks laiendati aga formaati ning kunstnikud suunati residentuuridesse ja kohaspetsiifiliselt sekkuma ühiskonnaelu sõlmpunktidesse väljaspool seni projekti keskmes olnud muuseumide ringi.

„Kuko kuubis“ projektis osalevad lisaks TÜ Tartu observatooriumile Tõraveres ja Karel Koplimetsale veel kolm paarikut – Sihtasutus Järvselja Õppe- ja Katsemetskond Kastre vallas (kunstnik Uku Sepsivart), jõelaev Lonny Ahja jõe paisul Taevaskojas (kunstnikud Sigrid Viir ja Līga Spunde) ning Räpina pabervabrik (kunstnik Ingrid Allik, koos kolleegidega Eestist ja Soomest).

Kuko 2024 - Tartu Ülikool