Autor:
Tartu observatoorium

Kosmosehuvi tõi Tõraverre karjääripäevale ligi 500 õpilast

Reaalainetega kipub minema nii, et põhirõhk on teoorial ja faktiteadmistel, kuid praktikat on vähe. Ometi on praktiline kogemus väga oluline, et loodusteadusi paremini mõista. Karjääripäev „Karjääriredel viib kosmosesse on mõeldud just selle lünga täitmiseks.

Image
Antti Tamm - Tartu observatoorium

8. septembril kogunes ligi 500 uudishimulikku õpilast Tõraverre karjääripäevale, et osaleda kümnetes praktilistes töötubades, mis olid seotud reaalteaduste ja kosmosevaldkonnaga. Teadlased, ettevõtjad ja õpetajad proovisid noori uudishimupisikuga nakatada. Karjäär algab ju uudishimust, ütles Tartu observatooriumi direktor Antti Tamm oma kõnes.

Õpilased ei kujuta ette, mida loodusteadused tegelikult tähendavad

Õpetaja Kairi Möller Tartu Tamme Koolist juhendas karjääripäeval materjalide uurimise töötuba. Juhendajaks sattus ta tänu augustis Tartu observatooriumis toimunud õpetajate koolitusele, kus ESERO Eesti koolitajad näitasid õpetajatele, kuidas muuta praktilise tegevusega loodusainete tunde põnevamaks. Paljud koolituse läbinud õpetajad kasutasid võimalust õpitut kinnistada, juhtides karjääripäeval töötuba.

Kairi peab sündmust väga oluliseks: Ega õpilased ei kujuta hästi ette, mida loodusteadused endast tegelikult kujutavad. Selline karjääripäev aitab silmaringi avardada. Küsimusele, miks koolis rohkem praktilisi tunde ei toimu, vastab ta, et õpetajad ei tunne end praktilisi töid tehes kindlalt. Teiseks põhjuseks peab ta vahendite nappust: Tasuta haridus on Eestis suur pluss, aga selle miinuspool on paraku see, et õpetajatel pole vahendeid.

Tartu observatooriumist saavad koolid ja huviringid ESERO Eesti kaudu vaid saatekulude eest laenutada õppetöö toetamiseks tegevuskaste. Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoselaeva materjalide komplekt on kasulik õppevara, mille abil saab uurida mitmesuguseid materjale ja nende omadusi. Õpilaste kasutuses on üheksast materjalist kuubikud ning katsevahendid, mille abil saab uurida materjalide olulisimaid omadusi kosmoselaeva, näiteks Orioni ehitamisel. Õpilased said kasti sisu uudistada töötoas Kosmosematerjalide omaduste katsetamine“.

Õpilastel on huvi päriselu kogemuste vastu

Image
Karjääriredel viib kosmosesse - Tartu observatoorium

Eliisabet tuli karjääripäevale Tartu Mart Reiniku Koolist. Tema koolis on praktiliste ülesannetega reaalainete tunnis hästi. Kui sa teed asja oma kätega läbi, jääb materjal palju paremini meelde, selgitab ta. Koolivend Karl on väga rahul, et tuli Tõraverre: Mina pole sellisest karjääripäevast varem osa võtnud. Kui oleksin sellisest üritusest kuulnud, oleksin kindlasti seal juba käinud! Mõlemad õpilased tahtsid lapsena saada astronaudiks. Eliisabet kaalus ka loomaarsti- ja lauljaametit. Karlile meeldivad füüsika, keemia, matemaatika. Mõlemad mõtlevad loodusainete edasiõppimisest.

Hea õpilase taga seisab hea õpetaja

Image
Heli Lätt ja tiim - Tartu observatoorium

Karjääripäeva korraldaja Heli Lätt on väga tänulik õpetajatele nende ettevõtlikkuse eest. Õpilased, kes on jõudnud täna siia, teadke, teil on head õpetajad! ütleb ta oma kõnes. Heli juhib Tartu observatooriumi külastuskeskuse tööd, aga lisaks on ta ka füüsikaõpetaja. Pärast väikest pausi pöördus ta möödunud aastal väikese koormusega selle ameti juurde tagasi ning ta annab füüsikat Tartu Miina Härma Gümnaasiumis. Need ettevõtjad ja teadlased, kes täna töötube teevad, teavad, et nende valdkonnas on palju tööd ning kui huvitav see on,“ ütleb Heli. Just seepärast tahab ta panustada loodus- ja täppisteaduste järelkasvu kindlustamisse. Ta lubab korraldada karjääripäeva ka järgmisel aastal ning teha seda tõenäoliselt veel suurejoonelisemalt.

 

Karjääripäeva korraldajad

Tartu Ülikooli Tartu observatoorium on Eesti kosmosekeskus, kus tegeletakse astronoomia, kaugseire ja kosmosetehnoloogia teadus- ja arendustegevusega. 

ESERO Eesti on Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) ja kohalike partnerite ühine üldharidust toetav projekt, mille eesmärk on suurendada huvi loodus- ja täppisteaduste vastu kosmosevaldkonna populariseerimise teel.

ESA

CGI

Vichy

Premia

Tartu Hansa Rotary klubi

Maa-amet

Keskkonnaagentuur

Eesti Maaülikool

Eesti Lennuakadeemia

Teadusbuss

Merkuur

ESTCube

Milrem Robotics

Rõngu Pagar

CTF Tech

Eesti Kaitseliidu Tartu ja Elva malev

Robootika

Luke mõis

Skeleton

KappaZeta

Guardtime

Tatoli

Audiosky

GPV

Astrobotaanika töötuba

Autonoomsed mehitamata maismaasõidukid

Autonoomse sõitmise töötuba

DIY kodune meteoriidikraater

Droonide programmeerimine

Eesti ilm kliimapöörises

Elektroonika praktiline algkursus

Gelileoskoobi kokkupanemine aktiivõppest

Infrapuna meie ümber ja kosmoses

Kiirülevaade ja praktiline harjutus satelliidipiltide töötlemisest

Kliima!? Kuidas edasi?

Kosmosetehnika abiks põllutöödel

Komeedi möödalennu töötuba

Kondensaatori ehitamine

Kosmilisete kauguste töötuba

Kosmosematerjalide omaduste katsetamine

Kuukulguri missiooni planeerimine ja teostamine analoogkeskkonnas

Küberpõgenemistuba

Legost kuupsatelliidi ehitamine

LEGO robootika ja kosmos

Meditsiin kosmoses

Mets, ürask, kosmos!

Mis on termokaamera ja kuidas seda kasutada

Morse töötuba

Pildid, pikslid, satelliidid. Kuidas kaugseire töötab

Pilved ja masinõpe

Puidus on biiti

Praktiline raadioside mõõtetehnikaga tutvumine

Raketiteadus - ei midagi keerulist

Rakett

Rebasejaht

Sissejuhatus amatöörastronoomiasse

Turvalised andmed kosmosest - blockchain tehnoloogia puust ja punaseks

Teaduslik meetod

Täheparve kauguse määramine Gaia kosmosemissiooni abil

UV-kiirguse töötuba

Veekogude kaugseire välitööd Tõravere tiigil

Vesinikeksponent kosmoselaeva toidus ja joogis

Vesinikuga Marsile ja Kuule

Voltimise võlu

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Kuuala

Tartu Ülikool tutvustab Robotexil uuenduslikke tehnoloogiaid ja teadussaavutusi

Õpi Tartus kõrghariduspäev

Järelvaadatav: Kultuurikatlas toimus inspireeriv kõrghariduspäev „Õpi Tartus!“

Kestlikkus koolihariduses

Kestlikkusteemad klassiruumis – kuidas jõuda ilusatest sõnadest teadlike tegudeni?