15. detsembril tutvustasid kunstnikud Eglė Šimėnaitė, Juss Heinsalu, Marit Mihklepp ja Piibe Kolka Tartu observatooriumis Tõraveres toimunud loomeresidentuuri „Taevakehad“ tööprotsessi ja tulemusi.
Kolm nädalat kestnud residentuur pakkus kunstnikele võimaluse astuda dialoogi kosmosekeskuses töötavate teadlastega. Kunstnikele pakkus huvi, kuidas sissevaade teadusmaailma mõjutab nende loomingut. Residendid süübisid ka rahvapärasesse astronoomiasse, mis moodustas omal ajal olulise osa vanade eestlaste igapäevasest elukorraldusest.
Loe ajalehest „Sirp“ Ann-Mirjam Vaikla intervjuud kunstnikega, kus nad räägivad oma residentuurikogemusest.
AJAKAVA:
15.30 Kogunemine Tartu observatooriumis Tõraveres
15.45 Sissejuhatus (kuraator: Ann Mirjam Vaikla); eesti ja inglise keeles
16.00 Tutvumine residentide tööprotsesside ja tulemustega, millele järgneb vestlusring kunstnikega; inglise keeles (vajadusel eestikeelne tõlge)
18.30 Sündmuse orienteeruv lõpp, mille järel väljub Tõraverest kell 18.55 rong Tartusse ja Tallinna
Nb. Sündmusele on võimalik saabuda rongiga (15.19), mis väljub Tallinnast kell 12.41 ja Tartust kell 14.59.
Residentuur „Taevakehad“ toimus Tartu 2024 Euroopa Kultuuripealinna programmi raames koostöös Tartu observatooriumi, Loov Euroopa poolt rahastatud MagiC Carpets residentuuride võrgustiku ning Maajaama loomeresidentuuriga. See moodustab järje möödunud aastal toimunud residentuuritsüklile, kus kolm kunstnikku – Anica Huck, Gary Markle ja Laura Põld tutvusid Lõuna-Eestis UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kuuluva suitsusauna traditsiooniga.
Eglė Šimėnaitė on leedu etenduskunstnik, kes elab ja töötab Turu linnas ja Prahas. Tema kunstniku praktika keskendub ümbritseva tunnetamisele: puudutus, keha, valgus, heli, uurides seeläbi inimeseks olemise kogemust ning tema suhet keskkonda. Tema hiljutised performance'id uurivad esmapilgul mittemateriaalsete objektide ainelisust: valgus kui keha, humaansus kui heli, värv kui kogemus.
Juss Heinsalu on Tallinnas ja Halifaxis Nova Scotias tegutsev eesti kunstnik. Oma loometöös käsitleb ta savi kui elu kandjat, põimides omavahel materjalipõhist stuudiopraktikat teaduslike hüpoteeside, mütoloogiliste tuletiste ja rahvatarkusega. Hilisema loomingu fookuses on kivistumise protsess ning spekulatiivsed lahendused, mis toovad esile mineraalainel põhinevaid alternatiivseid eluvorme ja kooslusi.
Marit Mihklepp on Haagis ja Tallinnas tegutsev kunstnik. Ta töötab inimestest erinevate kehade ja kujutlusvõimega, proovides kokku puutuda tajumatuga – olgu see liiga aeglane, liiga väike või liiga kaugel. Koostööst mikroobsete organismide, puude ja kividega on sündinud osaluskogemused, tähelepanuharjutused, video- ja tekstipõhised teosed. Hetkel jutustab Marit lugusid, mis ringlevad meteoriitide, müütide ja teadusliku mõõdetavuse ümber.
Piibe Kolka on antropoloogia taustaga rahvusvahelise haardega kunstnik ja filmitegija, kes on üles kasvanud Tõraveres. Teda huvitab kunstnikufilm kui praktika, mis uurib ühiskondlikke vaatepunkte käsitledes kehalisi, ajalisi ja rütmilisi nähtusi.Ta töötab video, heli, teksti ja performance’ga. Tema loovuurimus keskendub kinokunsti laienduste ja nende ajalis-ruumiliste dünaamikate uurimisele.