Soomlased on Tartu observatooriumi teadlastele alati olulised koostööpartnerid ja eeskujud olnud, mistõttu peeti põhjanaabrite sajandat sünnipäeva ka observatooriumis. Pidupäeva puhul tehti Soome kolleegidega ühispilt ja räägiti põnevaid lugusid – näiteks sellest, kuidas Soome TV ühe meie teadlase tehnikapisikuga nakatas.
„Varem me ei ole selliselt ühegi teise riigi sünnipäeva tähistanud, kuid seekord tundus see väga oluline,“ sõnas observatooriumi projektijuht Tiia Lillemaa. Peale selle, et observatooriumis töötab mitu soomlast, olid ka mitme teadlase esimesed rahvusvahelised koostööpartnerid just Soomest, pannes praegusele võrgustikule aluse.
Pärast Soome kolleegidega tehtud ühispilti ja kringlisöömist peeti pärastlõunane seminar, nagu teadusasutusele omane. Seminari avas tähefüüsika osakonna teaduslik nõustaja Tõnu Viik, kes rääkis pisut Soome ajaloost ning meie ühisosast ja erinevustest. Peale tema jagasid mitu observatooriumi teadlast ülemerenaabritega seotud meeldejäävaid lugusid. Direktor Anu Reinart jutustas Soome kolleegide osast oma teadlaskarjääris, andis seejärel sõna järgmisele kolleegile ja nii kett aina jätkus.
Näiteks kõneles üks teadlane, et sai tänu Soome televisioonile tehnoloogiapisiku. Kuna televiisoril ei olnud häält, aga Soome TV-d taheti ikka heliga vaadata, ei jäänud üle muud kui koos isaga televiisorile hääleplokk meisterdada. Hiljem tuli värviteleviisorite aeg, mistõttu ehitati ühes isaga ka värviplokk ja nii noore teadlase teadushuvi aina kasvas.
Üks teadlane kogus aga Soomes maasikaid korjates raha oma esimese sülearvuti jaoks. Ikka hommikul kell neli üles ja lõunast koju puhkama – ja nii kaks kuud järjest. Pärast töökat suve oli ise välja teenitud sülearvutit eriti hea käes hoida.
Vanematel kolleegidel oli lugusid varrukast võtta. Jutustati nii Soome presidendi Urho Kaleva Kekkoneni visiidist Eestisse kui ka sellest, kuidas meie maale Zonta klubid tekkisid ja Zonta naistega sai Helsingis Heureka keskuses käidud. Tõnu Viik soovitas muuhulgas Soome sõpradele ühiselt sauna väljamõtleja mälestusmärk luua.
„Nii said päris paljud observatooriumi inimesed rääkida mõne teda ennast puudutava Soomega seotud lühiloo, mis tõi selle maa meile isikliku kogemuse või kokkupuute võrra lähemale,“ sõnas Lillemaa. Tema hinnangul saame oma Soome sõpradelt õppida avatust, abivalmidust ja järjekindlust.
Praegu on observatooriumil head ja pikaajalised suhted mitme Soome teadusasutusega, näiteks Aalto ülikooli, Soome meteoroloogiainstituudi ja Soome keskkonnainstituudiga. Väga tihedalt suhtlevad Tartu ja Tuorla observatooriumide astronoomid ning kosmoloogid. Nemad korraldavad igal aastal ühisseminare, mille üks osa on alati jalgpallimatš.
Palju õnne, Soome!