Observatooriumi stipendiumid pälvisid Toni Tuominen, Hans Teras ja Nikolay Moshenskiy

Tänavused observatooriumi stipendiumid pälvisid doktorandid Toni Tuominen, Hans Teras ja Nikolay Moshenskiy. Stipendiumid määratakse üliõpilastele, kes on õpingute vältel näidanud suurepäraseid tulemusi ja head õppeedukust.

Ernst Julius Öpiku nimelise stipendiumi laureaat on Toni Kalevi Tuominen. Stipendiumi saab igal aastal astronoomiat või sellega seotud eriala õppiv tudeng.

Tuominen on Tartu Ülikooli füüsikadoktorant ja Tartu observatooriumi nooremteadur. Tema doktoritöö teemal "Kadunud barüonid ja universumi suuremastaabiline struktuur" kombineerib mitut kosmoloogiavaldkonda ja kõrge energia astrofüüsikat. Tuominen tegeleb ka teaduse populariseerimisega, astudes üles kosmoseteemalistel üritustel.

Charles Villmanni nimelise stipendiumi pälvis Hans Teras. Stipendium määratakse kosmosetehnoloogiat või sellega seotud eriala õppivale üliõpilasele.

Teras on Tartu Ülikooli füüsikadoktorant ja Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia nooremteadur. Ta on Eesti Tudengisatelliidi Sihtasutuse juht ning töötab tudengisatelliidi ESTCube-2 meeskonnas. Samuti panustab Teras Euroopa Kosmoseagentuuri missiooni "Komeedipüüdur" ning tegutseb Milrem Roboticsi ja Tartu observatooriumi Kuu-kulguri projektis. Lisaks on Teras füüsikaõpetaja.

Juhan Rossi nimeline stipendium määrati Nikolay Moshenskiyle. Stipendiumi pälvib keskkonnafüüsikat või sellega seotud eriala õppiv üliõpilane.

Moshenskiy on Tartu Ülikooli doktorant keskkonnaseire tehnoloogia suunal. Seni on ta enim tegelenud veekogude kaugseirega. Ka Moshenskiy magistritöö keskendus järvede geomeetriliste ja optiliste omaduste analüüsile, et kaardistada, milliseid järvi on kaugseireandmetega võimalik seirata. Kuigi Moshenskiy alustas doktoriõpinguid sellel sügisel, osales ta juba suvel esimest korda ka välitöödel.

Juhan Rossi, Ernst Julius Öpiku ja Charles Villmanni nimelisi stipendiume antakse välja kord aastas. Stipendiumisaajate otsustamiseks moodustab Tartu observatooriumi nõukogu stipendiumikomisjoni, kaasates vajaduse korral erialaeksperte. Komisjon esitab nõukogule põhjendatud seisukoha kandidaatide kohta ja teeb ettepaneku stipendiumi määramiseks.

Rahvusülikooli aastapäev peahoone

Tartu Ülikool tähistab rahvusülikooli 105. aastapäeva

Austame erinevusi märgised

Tartu Ülikooli tunnustati taas kvaliteedimärgisega „Austame erinevusi“