31. oktoobril tähistatakse maailmas tumeainepäeva. Kalendriaasta pimedaima aja lävel on Tartu Ülikooli Tartu observatoorium ja Tartu tähetorn pannud kokku nähtamatu jahtimisele pühendatud üritustesarja.
Üks tänapäeva suurimaid mõistatusi on see, et 95% universumist on meile tundmatu ja koosneb salapärastest „tumedatest koostisosadest“. Praeguste hinnangute kohaselt moodustab tumeaine umbes 25% ja tumeenergia 70% universumist. See tähendab, et kõik, millega kokku puutume, sealhulgas esimene sügisene härmatis, rändlinnud, Läänemeri, aga ka tähed, Maa ja planeedid, moodustavad kõigest 5% universumist. Mis on aga ülejäänud 95%?
Meie teleskoobid ei suuda universumi tumeda osa komponente näha ühegi elektromagnetkiirguse kaudu. Seepärast nimetatakse seda nähtamatut ainet tumeaineks, mille olemasolust saab aimu vaid tänu gravitatsioonilisele vastastikmõjule, kuid mille olemus on senimaani suur mõistatus. On teada, et tumeaine mõjutab galaktikate pöörlemist. Nähtamatu aine moodustab kogu universumi massist umbes 80% ning osaleb galaktikate tekkes ja kobarateks koondumises.
1998. aastal tuldi välja ideega, mille kohaselt koosneb meie universum suuremas osas salapärasest tumeenergiast. Tumeenergia mõiste võeti kasutusele selleks, et seletada universumi paisumise kiirenemist. Tumeenergia avaldab negatiivset rõhku ja loob veidra, tõukuva gravitatsioonitüübi. Galaktikate ja tumeaine kolmemõõtmeline kaardistamine võimaldab uurijatel õppida tumeenergiat paremini tundma. Selle mõistatuslik olemus on üks kosmoloogia lahendamata põhiprobleeme.
17. oktoobril kl 18.15 Tartu tähetornis (Uppsala 8, Tartu)
Tartu Ülikooli astrofüüsika kaasprofessor Rain Kipper keskendub oma loengus tumeainele ja selle käsitlusele astronoomias. Tumeaine olemasolust teati juba 1970ndatel ja märgid sellest tuvastati veelgi varem. Praegu, 2023. aasta lõpu poole tegelevad teadlased aga ikka veel mõtisklemise ja uurimisega, mis see tumeaine on. Loengus annab Rain Kipper ülevaate sellest, mis takistab astronoomias selles selgusele jõudmist, ja arutleb selle üle, mida ette võtta.
Loengul osalemine on tasuta. Liitu Facebooki üritusega.
19. oktoobril kl 19.30 Genialistide Klubis (Magasini 5)
Õhtu algab populaarteadusliku aruteluga, milles seletatakse lahti varasemad teadmised tumeaine kohta. Dialoogi astuvad teoreetilise füüsika labori teadlased, kes esindavad tumejõu ehk modifitseeritud gravitatsiooni uurijaid, ning Tartu observatoorumi teadlased, kes esindavad tumeaine uurijaid. Õhtu lõpus esineb astronoom Jukka Nevalainen, kes rändab basskitarril läbi kosmose ja põimib sellega ühte teaduse ja kunsti.
19.30 arutelu „Tumeaine ja tumejõud – märkmeid ajaloost“
20.10 arutelu „Tumeaine vs. tumejõud – mida teame täna“
21.00 Jukka Nevalaineni kontsert „Cosmic verses“
Õhtul osalemine on tasuta. Liitu Facebooki üritusega.
27. oktoobril kl 19–21 Tartu observatooriumi Stellaariumis (Tõravere, Torni 6)
Ootame kõiki tähesõpru Tõraverre koos teadlastega tähti uurima! Sel korral tutvustab Elmo Tempel üht astronoomia suurimat mõistatust – tumeainet. On hämmastav, et universumis on kõigest 5% nähtavat ehk tavalist ainet. Kõik muu on tumeaine ja tumeenergia, mille olemus on saladuseloori all peidus. Selge ilma korral saab teleskoobiga taevast vaadata, seega soovitame riietuda soojalt.
Tähtede õhtu üksikpilet maksab 2 eurot, peredele 5 eurot. Liitu Facebooki üritusega.
7. novembril kl 18.15 Tartu tähetornis (Uppsala 8, Tartu)
Maret Einasto räägib suurimatest struktuuridest kosmilises võrgustikus – superparvede suurtest tasanditest ja sfäärilistest struktuuridest – ning nende tähendusest kosmoloogiale.
Loengul osalemine on tasuta.