16.–20. septembrini 2024 Tõraveres toimuvas Exohosti projekti suvekoolis „Planet formation and populations“ keskendutakse planeetide tekkele, evolutsioonile ja planeedisüsteemide populatsioonidele.
Suvekool on mõeldud doktorantidele ja edasijõudnud magistrantidele, kes uurivad eksoplaneete. Nendega seotud teooriatest ja sellest, kuidas kinnitada ennustusi vaatlusandmetega, tulevad rääkima maailma juhtivad teadlased.
„Planeedisüsteemide tekke ja populatsioonide uurimine aitab meil mõista, kuidas planeedisüsteemid, sealhulgas meie endi päikesesüsteem, moodustuvad ja arenevad aja jooksul. Erinevate planeedisüsteemide uurimine aitab meil paremini aru saada tähe ja planeedisüsteemi koostekkest, sest planeetide teke on tihedalt seotud tähtede elutsüklitega,“ selgitas Tartu observatooriumi tähefüüsika osakonna juhataja ja projekti EXOHOST juht kaasprofessor Anna Aret suvekooli tähtsust.
„Planeedisüsteemide arengu uurimine võimaldab teadlastel otsida märke elust väljaspool meie päikesesüsteemi või eluks sobivaid tingimusi, mis võimaldab paremini mõista elu levikut ja mitmekesisust universumis. Näiteks saame öelda, et praegu olemasolevad teleskoobid, instrumendid ja tehnoloogiad on piisavalt täpsed ja võimekad, et tuvastada ja uurida elukõlblikke planeete Päikese-sarnaste või külmemate tähtede ümbert,“ lisas nooremteadur Alexandra Lehtmets, kes uurib Tartu Ülikoolis planeetide aurustumist kuumade tähtede ümber.
Loe lähemalt suvekooli kodulehelt.
EXOHOST on Tartu Ülikoolis 2023. aastal alanud Euroopa Horisondi osaluse laiendamise ja tipptaseme leviku meetme Twinning koostöö projekt, mille eesmärk on kujundada Tartu observatooriumist Põhja- ja Baltimaade juhtiv keskus eksoplaneetide ematähtede tundmaõppimiseks.
Suvekool on rahastatud Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni programmi Euroopa Horisont raames toetuslepingu nr 101079231 (EXOHOST) alusel ning Ühendkuningriigi teadusuuringute ja innovatsiooni (UKRI) raames Ühendkuningriigi valitsuse rahastamisgarantii „Horisont Euroopa“ raames (toetusnumber 10051045).