Rahvusvahelised võrdlusmõõtmised Tartu Observatooriumis ja Käärikul

Satelliitkaugseire mõõtmiste usaldusväärsuse tagamise nimel korraldas Tartu Observatoorium  FRM4SOC projekti raames optikalaborites ja Kääriku järve ääres  8.–13. mail 2017 võrdlusmõõtmised (LCE-2).  FRM4SOC projekti eesmärk on maapealsete spektraalmõõtmistega kinnitada, et Sentineli satelliitide ookeani värvuse mõõtetulemused on usaldusväärsed.

Võrdlusmõõtmistel osalesid teadlased Saksamaalt (Alfred-Wegner-Institut; Helmholtz-Zentrum Geesthacht), Belgiast (Royal Belgian Institute of Natural Sciences), Itaaliast (National Research Council of Italy), Portugalist (University of Algarve), Kanadast (University of Victoria; Satlantic), Ühendkuningriigist (Plymouth Marine Laboratory; National Physical Laboratory), Prantsusmaalt (Cimel Electronique S.A.S), Euroopa Kosmoseagentuurist ja Eestist (Tartu Observatoorium; Tartu Ülikool).

Esimesel kolmel päeval kalibreeriti Tartu Observatooriumi optikalaborites erinevaud mõõteseadmeid, et oleks tagatud jälgitavus SI-ühikuteni. See oli vajalik selleks, et kinnitada, et sama objekti mõõtmiseks kasutatavad erinevad mõõteseadmed annavad ühtsed tulemused, mis jäävad mõõtemääramatuse vahemiku sisse. Pärast kalibreerimist teostati seadmetega optikalaborites võrdlusmõõtmised.

Pärast optikalaborites tehtud mõõtmisi sõideti Kääriku järve äärde, kus kahe päeva jooksul teostati mõõteseadmetega võrdlusmõõtmised veepinnast. Ookeani värvust mõõtvad radiomeetrid (Field Ocean Color Radiometers) paigaldati silla peale raamide külge.

Lisainfo: https://frm4soc.org