Suured seebimullid ja Saturn ehk Teadlaste Öö festival observatooriumis

Septembri viimasel nädalal (25.–29.09.2017) tähistas observatoorium Teadlaste Öö festivali. Huvilised said näha nii hiigelsuuri seebimulle kui ka näiteks Saturni ja tähtkujusid.

Observatooriumi külastuskeskuses leidis festivali raames aset kaks üritust. Esiteks ühendas observatooriumi meeskond kolmapäeval, 27. septembril jõud noorte teadlastega Nõo Reaalgümnaasiumist. Üheskoos tehti töötuba Nõo Põhikooli ja Nõo valla lasteaedade lastele.

Töötoas sai teha hiigelsuuri seebimulle, mis tekitasid lastes elevust. „Lasteaialapsed ei tahtnud meid ära lasta ja vanemad lapsed ei tahtnud ise ära minna,“ sõnas observatooriumi külastuskeskuse arendusjuht Tanel Liira.

Liira arvates on oluline, et teadusega tutvumine algaks juba lapseeas. „Lapsed räägivad kodus põnevuse ja entusiasmiga, nakatavad sellega ka oma vanemad, õed-vennad, vanavanemad ja unistavad ise. Äkki suudame nad nakatada uudishimuga, mis toob nad kunagi veel meie majja tagasi – ja mitte ainult külastajatena.“

Reedel, 29. septembril aga oli võimalus igas vanuses huvilistel observatooriumi külastuskeskuses kosmosega lähemalt tuttavaks saada. Taevas oli tol õhtul selge ja vaadelda sai näiteks Saturni ja Kuud. Palju põnevust pakkus Põhjamaade suurim teleskoop, aga taevast sai uurida ka kaasaskantava teleskoobiga. Teel peamajast suure teleskoobi torni ja tagasi tutvustati lihtsamini leitavaid tähtkujusid ja tähti: Põhjanaela, Suurt ja Väikest Vankrit, Kassiopeiat, Luike, Lüürat, Vegat ja teisi.

Stellaariumis sai virtuaalplanetaariumi programmi „Starry night“ abil näha, kuidas liiguvad tähed taevasfääril sõltuvalt vaatleja asukohast Maal, aga ka planeete ja nende liikumist. Huvilistele näidati laboreid, sealhulgas  elektromagnetilise ühilduvuse mõõtelaborit (EMC) ja maajaama, mis on mõeldud satelliitside vastuvõtmiseks. Viimast kasutatati ka ESTCube-1-lt saadetud telemeetria vastuvõtmiseks.

Osa sai võtta hologrammi, kuufaaside, morse, spektromeetri ja rakettide lennutamise töötoast. Õhtust ei puudunud põnev teaduslik loeng: „Robotid võtsid mu töö ära - astronoomide eri“, mille pidas Tiit Sepp.

Tänavune Teadlaste Öö festival toimus juba 12. korda. Kokku leidis aset üle 900 teadussündmuse Eesti eri paikades.

Tartu observatooriumi külastuskeskus kutsub inimesi osalema teistelgi avalikel vaatlusõhtutel. Samuti on kõik oodatud külastuskeskuse uuenenud õueala avamisele kevadel emadepäevale pühendatud perepäeval. Sinna on küll veidi aega, ent seda lihtsam on üritus omale plaani võtta!