Suvepraktikandid tulid observatooriumisse katsetama, kuidas teadustöö päriselt käib

Möödunud esmaspäeval avati TÜ Tartu observatooriumis sellesuvine teadusmalev, kus osalevad noored, kes hakkavad arendama satelliiti ESTCube-2. Peamajas võib kohata ka eri osakondade suvepraktikante, kellest osa on saabunud Eesti-Läti kosmoseprojekti SpaceTEM kaudu.

Teadusmaleva noored on kosmosehuvilised 9.–12. klassi õpilased. „Tahtsin tulla teadusmalevasse, et teada saada, kuidas päriselt teadust tehakse,“ lausus teadusmalevlane Kristi Koitla. „ESTCube on üks huvitavamaid teadusprojekte Eestis ja ESTCube-2 arendamisele kaasa aidata on suur au.“ Kristi esimene ülesanne ongi ehitada keerlev alus, mille keerlemiskiirust mõõtes saab katsetada ESTCube-2 inertsiaalsensoreid. Teadusmalevlased arendavad ka näiteks ESTCube-2 pardaarvuti tarkvara, raadiosidesüsteemi ja Helmholtzi mähise juhtimise elektroonikat.

Samuti on Kristi rõõmus selle üle, et saab teadusmalevas oma programmeerimis- ja elektroonikaoskusi arendada. „Minu arvates on sellised kogemused tänapäeva kiiresti arenevas tehnikamaailmas väga kasulikud ning mul on kahju, et paljud koolid praktiliste ja tehniliste oskuste omandamisele eriti rõhku ei pane,“ lausus ta. Kristi rõhutas, et observatooriumis on sõbralik ja õppimist soodustav õhkkond. „Kartsin teadusmalevasse tulles, et mul pole piisavalt kogemusi ja teadmisi, et siin hakkama saada, aga sain teada, et tegelikult see pole nii. Ka minust palju kogenumad puutuvad kosmosetehnika arendamisel iga päev kokku uute probleemide ja katsumustega,“ sõnas ta.

Teadusmaleva avamise päeval anti noortele ülevaade Eesti kosmosevaldkonnast ja observatooriumi rollist selles, samuti näidati neile siinset töökeskkonda, sealhulgas laboreid ja suure teleskoobi torni. Päeva lõpus jagati teadusmalevlased rühmadesse. Kõigile pakkus jäätist Premia.

Kokku on observatooriumis viis teadusmalevlast, ent majja toovad värsket hingamist ka suvepraktikal olevad tudengid, keda on üle 20. Suvepraktikantidest üheksa on observatooriumisse jõudnud Eesti-Läti kosmoseprojektiga SpaceTEM, mille raames toimub suvepraktika tänavu viimast korda. Kosmosetehnoloogia osakonna praktikandid arendavad samuti enamjaolt ESTCube-2, aga tegelevad ka kaugjuhitavate sõidukitega. Suvepraktikante on ka kaugseire osakonnas.

Teadusmalevat toetavad Tartu Hansa ja Tartu Toome Rotary klubid.