Maanus Kullamaa

Tanel Liira on üks parimaid teaduse ja tehnoloogia populariseerijaid

Ehk olete märganud Tartu observatooriumis ringi tuiskamas särasilmset ja valjuhäälset meest, kes karjatab lapsi ja õpetajaid või suundub hoopis otsustavate sammudega, ise samal telefoniga rääkides, serveriruumi ülekuumenemisest päästma? Saage tuttavaks meie arendusjuhi Tanel Liiraga!

Kõikide teiste kandidaatide seast paistis ta silma entusiasmi ning laialdaste valdkondlike teadmiste ja kogemuse poolest, meenutab direktor Antti Tamm Taneli tööletulekut Tartu observatooriumisse. Tanel on jätkanud osalise koormusega ka Tartu Tamme Gümnaasiumis õpetamist. Läbi õpetamistöö kaasab ta kooliõpilasi suvegiidideks observatooriumi külastuskeskusesse ning seeläbi on valminud mitmeid õpilasuurimus ja praktilisi töid. See nimekiri Taneli tegemistest on alles jäämäe tipp. Kuid Eesti Teadusagnetuuril oli täielik nimekiri Taneli teenetest ja nad austasid teda reedel, 11. novembril „Parima teaduse ja tehnoloogia populariseerija“ teise preemiaga. Auhind anti üle 15. teaduskommunikatsiooni konverentsil “Teaduskommunikatsioon liigutab…

Tanel vedas eest astronoomiateemalise aktiivõppeprogrammi loomist, algatas kaugseireteemalise rändnäituse Tere, Maa! ning lõi koostöös raadio Elmariga kaugseireteemalise raadiosaadete sarja Maa Eest!. Kogenud pedagoogina valis ja sidus Tanel ettenägelikult raadiosaadete teemad ja sisu kooli õppekavadega. Seetõttu on õpetajatel võimalus neid saateid koos valminud töölehtedega tunnis kasutada. Ka koolinoortele suunatud videokonkurss Maa 100 aasta pärast osutus väga populaarseks.

Täna on Tanel nelja lapse isa. Lapsevanemana tundis ta puudust realistlikumast kosmoseteemalisest muinasjuturaamatust. Nüüdseks on e-raamat „Päiku seiklused“ valminud, sinna juurde kuulub ka lauamäng. Kuigi Taneli koormus kooliõpetajana on vähenenud observatooriumis töötamise tõttu, inspireerib ta nüüd kõiki Eesti õpilasi kosmosevaldkonna aktiivõppeprogrammide ja ekskursioonide kaudu, mida observatooriumis töötades läbi viib.

Linnutee Tähe auhind - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

Linnutee Täht