Autor:
Marja-Liisa Plats

Tartu observatooriumis algas teadusmalev, mis toetab noorte andekust

24. juulil algas Tartu observatooriumis Teadusmalev. 15 õpihimulist noort saabusid Tõraverre, et teha kaks ja pool nädalat uurimistööd kosmosevaldkonnas. Noored jagati huvide põhjal nelja Tartu observatooriumi teadusosakonna vahel: 

1) astronoomia, 

2) kosmoloogia ja galaktikate füüsika, 

3) Maa ja keskkonna kaugseire, 

4) kosmosetehnoloogia ja laborid. 

Malevlasi juhendavad Tartu observatooriumi teadlased. Paljud noored saavad uurimistööd tehes aidata päriselt kaasa Tartu observatooriumi teadustööle tehes näiteks laborikatseid või kirjutades programme.

Malevat aitab korraldada ESERO Eesti haridusprogramm ja Tartu Hansa Rotary klubi, kes on malevlastele pannud välja stipendiumid. „Eestis pole palju maavara, aga meil on hulk peavara. Andeid tuleb leida ja toetada. Teadusmalev on koht, kus noored kogevad, et nende andekust toetatakse,“ selgitab klubi president Tiina Grauberg. Seetõttu hoolitseb Tartu Hansa Rotary klubi ka malevlaste vabaaja veetmise võimaluste eest. Näiteks käidi juba kinos "Oppenheimerit" vaatamas ja pärast arutleti filmi üle. Plaanis on veel esmaabi andmise koolitus ja ratsutamine. 

Teadusmalev lõppeb 9. augustil. Noored teevad Tartu observatooriumi peamaja saalis oma tööst ettekanded kell 10. 

Pärast malevat saavad nad alustatut iseseisvalt jätkata ning esitada valmiva uurimistöö kas oma koolis arvestuse saamiseks ja/või õpilaste teadustööde konkursile.