Tartu Ülikooli Tartu observatoorium ja ESERO Eesti korraldavad koostöös Tartu Hansa Rotary Klubiga 22. juulist kuni 7. augustini koolinoorte teadusmalevat, kus tehakse tavalise malevatöö asemel kosmoseuuringutega seotud teadustööd. Tõraveres toimuvas laagris osalevad noored üle Eesti: Tartust ja Tallinnast, aga ka näiteks Sauelt, Toilast ja Pärnust.
Teadusmalevas saavad noored kaasa aidata Tartu observatooriumi teadustööle, tehes laborikatseid, mõõtes galaktikaparvede masse, otsides fosforijälgi tähtede spektritest ja arendades asukoha kaamerapõhist määramist kosmosemissioonide simuleerimise keskuses ehk Kosmosepunkris.
„Malevas küll päriselt magistrikraadi ei saa, kuid malevlastele õpetatakse näiteks mõnes kitsas astronoomiavaldkonnas vajalikke tööriistu ja nende kasutamist samamoodi nagu magistritudengitele,“ selgitas galaktikate füüsika ja kosmoloogia teadur Taavi Tuvikene.
Aprilli lõpus valiti 66 kandidaadi seast välja 15 õpilast – 10 tüdrukut ja 5 poissi –, kes said endale juhendaja Tartu observatooriumi teadlaste ja inseneride seast. Laagri käigus kirjutavad noored uurimistöö vabalt valitud teemal ühes observatooriumi teadusvaldkondadest:
• tähefüüsika,
• kosmoloogia ja galaktikate füüsika,
• maa ja keskkonna kaugseire või
• kosmosetehnoloogia ja laborid.
Uurimistöö jääb koostajale ning seda on hiljem võimalik esitada oma gümnaasiumi uurimistööna ja õpilaste teadustööde riiklikule konkursile. Varasemate uurimistööde ja malevlastega saab tutvuda ESERO Eesti kodulehel.
Maleva eestvedaja, Tartu observatooriumi külastuskeskuse juhataja ja ESERO Eesti juht Heli Lätt rõhutas maleva avaüritusel, et laagris osalemine on tõeliselt eriline võimalus. „Kui kosmos sind köidab, oled juba õigel teel. Malev võib osutuda suurepäraseks hüppelauaks, et siduda oma tulevik just kosmosega,“ sõnas Lätt.
Hea tõestus sellest on 2015. aastal teadusmalevas osalenud Anni Kasikov, kes uurib praegu Tartu observatooriumis astronoomia nooremteadurina massiivseid tähti ja jagab oma teadmisi nüüd värsketele malevlastele.
Malevas on tähtsal kohal ka ühistegevus: koos õpitakse esmaabivõtteid ja rahatarkust ning käiakse ratsutamas ja õhtuti võrkpalli mängimas. Ka traditsiooniline astronoomide juhendatud tähevaatlus ning Tartu-Tõravere meteoroloogiajaama külastus on osa programmist. „Olen siin palju õppinud ning tegevused on väga vaheldusrikkad. Mulle väga meeldivad just meie ühised ettevõtmised. Kel võimalus, soovitan 100% malevasse tulla,“ jagas oma vaimustust Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi 10. klassi õpilane Heidi Muru.
Esimesel maleva nädalal vaadati ühiselt dokumentaalfilmi „Külm tõde“ („The Cold Truth“) ning arutleti koos kliimateadlase Erko Jakobsoniga, kuidas peamiselt ajaskaaladega mängides ja füüsikaseadusi unustades manipuleeritakse tõde. Sel aastal korraldati esimest korda ka teadusmaleva vilistlasõhtu, kuhu olid oodatud kõik endised ja praegused malevlased. 1. augustil külastasid malevlased ettevõtteid KappaZeta, CTF-Tech, GuardTime ja Hedgehog, et tutvuda nende kosmosealase tegevusega.
7. augustil algusega kell 10 esinevad osalejad kümneminutilise ettekandega oma uurimistööst.
Galaktikate füüsika ja kosmoloogia külalisteadur Shishir Sankhyayan on malevlaste heast tasemest meeldivalt üllatunud: „Olen esimest aastat juhendaja ja võin esimese nädala põhjal öelda, et kindlasti ületasid õpilaste teadmised minu ootused.“ Tartu observatooriumi direktor Antti Tamm julgustas esimesel päeval malevlasi rohkelt küsimusi esitama ning kõik juhendajad kinnitavad ühiselt, et malevlased on väga aktiivsed.
Teadusmalevat on korraldatud juba üle kümne aasta. Uuendatud kontseptsiooniga laager, mille keskmes on uurimistöö kirjutamine, toimub kolmandat aastat. Tartu Hansa Rotary Klubi toetab malevlasi 250 euro suuruse stipendiumiga.
Teadusmaleva 2024. aasta osalejad