Euroopa Kosmoseagentuuri kosmosemissioon Komeedipüüdur, milles osalevad ka Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi teadlased, on jõudnud etappi, kus hakatakse ehitama missiooni riistvara esimesi prototüüpe. Etapis A asuvad observatooriumi teadlased välja töötama missiooni põhiinstrumenti, komeetide pildistamiseks mõeldud optilist periskoopkaamerat OPIC.
„Esialgsete prototüüpide väljatöötamisel on eesmärk aru saada, mis on riistvara valmistamisel oluline, millised detailid sobivad, mida peaks seade suutma teha ja milline on selle oodatav võimekus,“ selgitas Tõraveres asuva Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia vanemteadur Mihkel Pajusalu. Seetõttu ei valmistata etapi A käigus seadmeid enamasti veel sellistest materjalidest, mis on mõeldud kosmoses kasutamiseks, samuti ei pea prototüüpide kuju ja omadused olema lõplikud.
Esimene enam-vähem lõpliku ülesehituse ja võimekusega prototüüp peaks valmima etapis B. Missiooni ajakava järgi on selline OPIC-u mudel valminud ja katsetused läbinud 2022. aasta suveks. Prototüüp peab võimaldama tõendada, et instrument suudab täita ettenähtud ülesandeid.
Möödunud nädalal toimus Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) uurimiskeskuses ESTEC kohtumine, kus tehti kokkuvõtteid lõppenud etapist 0. Selles etapis tehtud uurimistöö ja analüüsid kinnitasid, et missioon on võimalik ellu viia kavandatud instrumentidega, mille hulka kuulub ka OPIC. Koosolekul osalesid ka Mihkel Pajusalu ja kosmosetehnoloogia vanemteadur Andris Slavinskis, kes tutvustasid, millises järgus OPIC-u arendustöö on.
Komeedipüüdur on ESA F-klassi ehk kiire missioon. Selle eesmärk on esimest korda inimkonna ajaloos pildistada objekti, mis siseneb Päikesesüsteemi sisealadele. Missiooni kolm kosmosesondi peaksid väljuma 2028. aastal. Teadaolevalt on see ka esimene kord, kui Eestis ehitatud seadmed jõuavad süvakosmosesse, samuti on Eestil esimest korda võimalus ESA suure missiooni kõigis etappides võrdväärse partnerina kaasa lüüa. Rohkem teavet missiooni kohta leiab missiooni veebilehelt ja OPIC-u kohta observatooriumi töörühma veebilehelt. Töörühma veebilehel on ka simulatsioonid sellest, milline pilt OPIC-ule komeeti pildistades avaneb.
Lisateave: Mihkel Pajusalu, Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia vanemteadur, mihkel.pajusalu@ut.ee, 5381 5711