Väikesatelliidid toovad kokku noored teadlased ja tippeksperdid

Täna algas Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi osalusel korraldatav astrobioloogia suvekool, mille fookuses on ESTCube’i-taolised väikesatelliidid. Üles astuvad tipptegijad kosmoseasutustest üle maailma, näiteks NASAst.

„Väikesatelliidid võimaldavad kosmosemissioone, mis varem polnud võimalikud,“ sõnas suvekooli üks lektoritest,  Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi teadur ja Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis järeldoktorina töötav Mihkel Pajusalu. „Suured missioonid on äärmiselt kallid ja nende ettevalmistamine võtab tihti aastakümneid. Väikesatelliite on võimalik operatiivselt ehitada ja väga kiiresti suures koguses kosmosesse saata: missioone saab kokku panna paari aasta jooksul ja satelliite üles saata juba niikuinii kosmosesse minevate kanderakettidega.“ Muu hulgas võimaldab väikesatelliitide kasutamine väga suures skaalas hajutatud missioone. Praeguseks on üles saadetud sadadest väikesatelliitidest koosnevaid parvi.

Väikesatelliidiprojekte saavad juhtida ka väiksemad riigid ja noored teadlased: ehe näide on Eesti ja meie edukaks kujunenud ESTCube’i programm. Suvekooli osalised ongi peamiselt noored teadlased, kes on tulnud kokku 13 riigist. Osalejad saavad uurimisteemade ja projektide üle arutleda teiste noortega, kes on nendega sarnases karjäärietepis, ning nende seast tulevasi koosööpartnereid leida. Teiste tegevuste seas ootab suvekoolilisi ees gruppides oma satelliidiprojekti kavandamine.

„Praegused noored teadlased istuvad ju tuleviku kosmosemissioonide juhiistmetel,“ märkis suvekooli üks korraldajaid, Põhjamaade Astrobioloogiavõrgustiku koordinaator Wolf Geppert. Seega on oluline, et nad saaksid praegu erineva taustaga teadlastelt ja tehnikutelt teadmised missioonide planeerimise ja koostöö osas. Geppert sõnas, et suvekooli on üritatud saada parimad võimalikud esinejad. Nimistusse kuulub teadlasi USAst (NASAst ja Massachusettsi Tehnoloogiainstituudist), Jaapanist ja mitmest Euroopa riigist. Ettekanded teevad ka Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi teadurid.

Väikesatelliitidega saab koguda andmeid teiste planeetide ja väiksemate taevakehade (näiteks asteroidide või komeetide), aga ka maismaa kohta. Viimane on Gepperti sõnul selliste missioonide võimalik tähtis tulevikuroll: uurida saab kliimat ja keskkonda.

Suvekool „Microsatellites in planetary and atmospheric research“ vältab laupäevani ja toimub nii Eesti Biokeskuses kui ka Tartu observatooriumis. Üritust korraldavad Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituut, Põhjamaade Astrobioloogiavõrgustik ja Euroopa Astrobioloogiavõrgustik.

Astrobioloogia suvekooli koduleht ja Facebooki-leht

Karin Pai, Tartu observatooriumi projektijuht, karin.pai [at] ut.ee, 737 4512

Wolf Geppert, Põhjamaade Astrobioloogiavõrgustiku koordinaator, wgeppert [at] hotmail.com, ++46-(0)8-55378649