Autor:
Karin Pai

FRM4SOC-2 seminar Saksamaal tõi kokku vee kaugseire satelliidiandmete valideerimise spetsialistid

5.-7. detsembril toimus Saksamaal Darmstadtis FRM4SOC-2 projekti seminar, kus arutleti, kuidas kindlustada satelliidiandmete usaldusväärsuse kontrollimiseks tehtavate kohtmõõtmiste kvaliteeti vee kaugseires. Seminari peakorraldaja oli konsortsiumi juht Tartu Ülikooli Tartu observatoorium ning see viidi läbi  koostöös EUMETSATiga nende peakorteris. Osalejaid oli 50 ringis, pooled osalesid veebi teel. Tartu observatooriumist käisid kohapeal Riho Vendt, Karin Pai, Martin Ligi, Krista Alikas ja Viktor Vabson.

Image
FRM4SOC-2 projekti seminar Darmstadtis - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

Usaldusväärsed tugimõõtmised (fiducial reference measurements ehk FRM) on sõltumatud maa- ja veepinna mõõtmised, mis aitavad tõlgendada satelliidiandmeid ning hinnata nende usaldusväärsust. Tugiväärtuse mõõtmised järgivad Maa vaatlussatelliitide komitee (Committee on Earth Observation Satellites ehk CEOS) kvaliteedi tagamise juhiseid. Usaldusväärsed mõõtmised peavad olema seostatud rahvusvahelise mõõtühikute süsteemiga SI koos sinna juurde kuuluva mõõtemääramatuse hinnanguga. Sellise kontrollsüsteemi loomine ja käimashoidmine võib olla väga kallis, seetõttu on FRM4SOC projekti üks eesmärke töötada välja optimaalseim viis andmete usaldusväärsuse kontrollimiseks.

Seminaril arutleti FRM põhimõtete arendamist ja rakendamist veekogude kaugseires. Kohtumise viljakad arutelud ja hea tagasiside osalejatelt aitavad kogukonnal neid põhimõtteid ühtselt mõista ja järgida.

FRM põhimõtetest ühte moodi aru saamine ja nende rakendamine, kogukonna vajadused ja rakendajate vaade olid kohtumise põhiteemad, millele keskendusid seminari ettekanded „FRM resources and community needs“ (S. Bernard, SANSA) ja „The user perspective“ (A. C. Banks, HCMR).

Image
FRM4SOC-2 projekti seminar - Tartu observatoorium - Tartu Ulikool

Seminari käsitletud teemad:
- üldised FRM põhimõtted (olemasolevad vahendid ja õppetunnid)
- juhised radiomeetrite kalibreerimiseks ja mõõteomaduste hindamiseks
- juhised radiomeetreid kalibreerivatele ja katsetavatele laboritele
- juhised radiomeetrite kasutajatele mõõteandmete kogumisel.
- juhised mõõtemääramatuse hindamiseks
- juhised võrdlusmõõtmiste korraldamiseks
- nõuded FRM kvaliteedinõuetele vastavatele radiomeetritele
- radiomeetriliste mõõtmiste võrgustiku FRMOCnet arendamine
- FRM nõuetele vastavalt kalibreeritud ja katsetatud radiomeetrite andmebaas (FidRadDB)
- veekogude kaugseire kohtmõõtmiste  mõõtmiste andmebaas (OCDB)
- Andetöötlustarkvara HyperInSPACE Community Processor
- Kokkuvõte projekti raames korraldatud labori- ja välivõrdlusmõõtmistest.

Image
FRM4SOC-2 projekti seminar - Tartu observatoorium - Tartu Ulikool

Seminari päevakava koos ettekannetega asub seminari lehel. Projekti raames arendatud juhendid, tarkvara, andmebaasid ja tegevuste kokkuvõtvad järeldused ilmuvad 2023. aasta kevadel frm4soc kodulehel.
Aastatel 2016–2019 rahastas Euroopa Kosmoseagentuur projekti, mis oli käimasoleva projekti esimene etapp. Praeguse teise etapi käivitas EUMETSAT 2021. aasta aprillis ning seda rahastab Euroopa Komisjon. Projekt lõppeb 2023. aasta märtsis, kuid käivad läbirääkimised projekti pikendamise osas veel ühe aasta võrra.

 

 

Innovatsioon ja tulevikutehnoloogia

Euroopa innovatsioonivõrgustiku toetusvõimaluste infopäev

Tartu - Tartu Ülikool

Aprilli lõpus saab Tartust kosmosemissiooni keskus

Tudeng ja tudengivari

Ülikool ootab tulevasi üliõpilasi tudengivarjuks