Autor:
Marja-Liisa Plats

Karjääriredel viib kosmosesse

Reedel, 8. septembril toimub Tõraveres Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis suurejooneline karjääripäev „Karjääriredel viib kosmosesse“. Edukad ettevõtjad ja asjatundjad näitavad 9.–12. klassi noortele, et Eestis tehakse rahvusvaheliselt kõrgel tasemel teadust ja ettevõtlust ning osalejad saavad aimu, milliseid karjäärivõimalusi leidub loodus- ja täppisteaduste alal. 

„Karjääriredel viib kosmosesse“ kummutab müüdi, et reaalteadused on liiga keerulised ja kosmos kättesaamatu. Loodusteadused on meie sõbrad ja neid rakendatakse kõikjal meie igapäevaelus, kui vaid oskame vaadata ja märgata. Ürituse peakorraldaja ESERO Eesti juht Heli Lätt sõnab: „Meie karjääripäeva erilisus seisneb selles, et kõik töötoad on praktilised ja osalejad saavad päriselt käed külge panna. Kasutame personaalsemat lähenemist ning seetõttu on ühes töötoas maksimaalselt kümme noort.“ 

Paralleelselt toimub 50 töötuba, millest osalejad saavad päeva jooksul proovida kahte. Nõnda võib sattuda küberpõgenemistuppa, meteoriidi tiheduse mõõtmise töötuppa, elektroonika praktilisele algkursusele või Tõravere tiigi äärde veekogude kaugseire välitöödele. Ettevõtted nagu KappaZeta, CTF Tech, Guardtime, CGI ja paljud teised tulevad karjääripäevale, et jagada oma kogemusi ning avada 500 noorele uksed põnevasse tehnoloogiamaailma.

Autonoomse sõitmise töötoas saavad osalejad teada, mida läheb tarvis, et robot väliskeskkonnas edukalt liikuma panna. Akadeemik Elmo Tempel õpetab kuidas määrata distantsi kui objektid on üksteisest kosmiliselt kaugel ja mõõdulindist jääb väheks. „Turvalised andmed kosmosest“ töötoas selgitavad Guardtime´i spetsialistid aga mänguliselt ja lihtsalt, kuidas töötab plokiahela tehnoloogia, kus seda kasutatakse ja milliseks muutub selle roll tulevikus. 

Karjääripäeva korraldaja ESERO Eesti on pühendunud noorte teadushuvide toetamisele ning teaduse populariseerimisele. ESERO Eesti hariduskontor asub Tartu observatooriumis. 

Vaata päevakava ja lisainfot ESERO Eesti kodulehelt