Autor:
Tartu observatoorium

Observatooriumi stipendiaadid on Quazi Saimoon Islam, Chris Mutugi, Mousumi Mahato ja Aikaterini Niovi Triantafyllaki

Tänavused Tartu observatooriumi stipendiumid pälvisid Quazi Saimoon Islam, Chris Mutugi, Mousumi Mahato ja Aikaterini Niovi Triantafyllaki. Stipendiumid määratakse üliõpilastele, kes on õpingute vältel näidanud suurepäraseid tulemusi ja head õppeedukust.

Ernst Julius Öpiku nimelise stipendiumi laureaadid on Mousumi Mahato ja Aikaterini Niovi Triantafyllaki. Stipendium antakse igal aastal astronoomiat või sellega seotud eriala õppivale tudengile.

Mousumi Mahato teeb Elmo Tempeli juhendamisel doktoritööd galaktikate ja universumi suureskaalalisest struktuurist. Ta keskendub galaktikate gruppide, parvede ja filamentide uurimisele ning eesmärk on mõista, kuidas nad mõjutavad galaktikate arengut, eelkõige galaktikate keskel asuvaid massiivseid musti auke. Tulevaste 4MOST-i andmete abil on võimalik uurida galaktikate ja mustade aukude evolutsiooni, mis aitab mõista astrofüüsikalisi protsesse nende taga.

Aikaterini Niovi Triantafyllaki on Tartu Ülikooli füüsikadoktorant ja Tartu observatooriumi nooremteadur. Magistritöös kirjutas ta sellest, kuidas on võimalik uurida galaktikate hierarhilist moodustusmist Virgo parves. Kuna tähevaatluste küündivus on piiratud, siis ta kasutas planetaarudude vaatlusi. Rain Kipperi juhendamisel jätkab ta galaktikate evolutsiooni ja dünaamilise hõõrde uurimist.

Charles Villmanni nimelise stipendiumi pälvis Quazi Saimoon Islam. Stipendium määratakse kosmosetehnoloogiat või sellega seotud eriala õppivale üliõpilasele.

Quazi Saimoon Islam on Tartu Ülikooli füüsikadoktorant ja Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia nooremteadur. Mihkel Pajusalu ja Mart Noorma juhendamisel uurib ta planetaarkulgurite jaoks visuaalsete navigatsioonimeetodite arendamist. Tema doktoritöö on ka tihedalt seotud Milrem Roboticsiga koostöös tehtava Nutika Metsaroboti projektiga, kus katsetatakse sarnaseid lähenemisi Maa pinnal. Ta oli ka üks põhilisi osalejaid ESA projektis „Operatsioonide ja mobiilsuse planeerimise süsteem tulevaste kuukulgurimissioonide jaoks” (projekt koostöös Milrem Roboticsiga).

Juhan Rossi nimeline stipendium määrati Chris Mutugile. Stipendiumi pälvib keskkonnafüüsikat või sellega seotud eriala õppiv üliõpilane.

Chris Mutugi on Twente Ülikooli geoinfoteaduse ja maavaatluse magistrant. Tartu Ülikooli kursuse „Andmeteadus kaugseires“ raames osales ta NIVA projektis „Copernicuse andmete potentsiaal“. Ta kirjutab magistritööd puulehtede kaldenurga jaotuse hindamise meetodite omavahelisest võrdlusest ja Tartu observatooriumi maastike kaugseire kaasprofessor Jan Pisek on tema  üks juhendaja.

Juhan Rossi, Ernst Julius Öpiku ja Charles Villmanni nimelisi stipendiume antakse välja kord aastas. Stipendiumisaajate otsustamiseks moodustab Tartu observatooriumi nõukogu stipendiumikomisjoni, kaasates vajaduse korral erialaeksperte. Komisjon esitab nõukogule põhjendatud seisukoha kandidaatide kohta ja teeb ettepaneku stipendiumi määramiseks.

 

Linnutee Tähe auhind - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

Linnutee Täht

Linnutee Tähe auhind - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

Esimene Linnutee Täht läks Ingrid Rõigasele 

100 semestrit ülikoolis teenetemärk

Selgunud on Tartu Ülikooli teenetemärkide kavalerid