Komeedipüüdur (Comet Interceptor) on Eesti esimene süvakosmose missioon. Tartu observatooriumis töötatakse välja üht missiooni põhiinstrumenti: komeetide pildistamiseks mõeldud optilist periskoopkaamerat (Optical Persicopic Imager for Comets ehk OPIC). Missiooni eesmärk on esimest korda ajaloos külastada kas Päikesesüsteemi äärealadelt või teisest planeedisüsteemist pärit taevakeha ning sellest kiirel möödalennul mitme iseseisva sondiga samal ajal võimalikult palju andmeid koguda. Sellest võib saada esimene võimalus uurida teisest planeedisüsteemist pärit objekti.
Tartu observatooriumis arendadatakse, ehitatakse ning testitakse Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) kosmosemissiooni Comet Interceptor jaoks koostöös ESA poolt valitud tööstuspartneriga OPIC instrumendi (Optical Periscopic Imager for Comets) lennumudel.
Tartu Ülikooli rolliks on ehitada seadme uus inseneeriamudel (OPIC EM2) ja koos kosmosesondiga katsetatav elektriline ja funktsionaalne mudel (OPIC EFM ja STM). Tartu Ülikooli juhtida on ka kvalifikatsiooni- ja lennumudelite (OPIC QM, FM ja FS) ehitamise protsess (ehitamine ise toimub koostöös tööstuspartneriga), nende vastavuse katsetamine missiooni nõuetele ning vajaliku dokumentatsiooni tagamine. Märkimisväärne on, et kvalifikatsiooni ja lennumudeleid testitakse peamiselt Tartu obervatooriumi kosmosetehnoloogia laboris, Tõraveres.
Lennumudeli üleandmine on planeeritud 2026. aasta alguses. Pärast seda peab Tartu Ülikool tagama OPICu toetuse kosmosesondi integreeritud katsetuste läbiviimiseks.
Missiooni Komeedipüüdur start on plaanitud 2029. aastasse. Komeedipüüduriga samal kanderaketil stardib ka ESA M-klassi missioon ARIEL, mille eeluuringuid toetab samuti Tartu observatoorium.
Algus: 09.06.2020
Lõpp: 31.12.2027
Eelarve: 1 386 031 €
Rahastaja: Euroopa Kosmoseagentuur
Vastutav täitja: Mihkel Pajusalu