Autor:
Jaanus Uibu

Õpilased uurisid loodusteaduste olümpiaadil Kuu ressursse

Möödunud nädalavahetusel toimus Tartus Eesti loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor, tänavu keskenduti Kuu-pealsetele ressurssidele.

Kuuga seotud ülesanded tulid päevakorda seoses uue Kuu-missioonide lainega, millesse panustavad ka Eesti ning Tartu Ülikooli Tartu observatoorium.

Praeguste Kuuga seotud tegevuste keskpunktiks on NASA Artemis programm, mis peaks lähiaastail inimesed uuesti Kuu pinnale viima. Lisaks ehitatakse Kuu orbiidile uut kosmosejaama ning üha rohkem on Kuul ka erafirmade ja väiksemate riikide algatusi.

Eestil on Kuu-missioonide uues laines oma roll. Näiteks leidis hiljuti meediakajastust Tartu observatooriumi Kuupkulguri projekt, millest peaks saama esimene Eesti kulgur Kuul ja veidi aega tagasi lõppes Milrem Roboticsi, Tartu observatooriumi ja ESA koostööprojekt kuukulguri juhttarkvara loomiseks. Üle-eelmise aasta alguses valmisid Crystalspace´i ja teiste koostöös Kuule minevad kaamerad, GScanil on projekt Euroopa Kosmoseagentuuriga Kuult vee otsimiseks ning LightCode Photonics tegeleb 3D-kaameratega, mis võiksid ühel päeval ka Kuule jõuda. Lisaks eelnevale arendatakse TalTechis ka päikesepaneelide tootmist Kuul.

Image
Eesti loodusteaduste olümpiaad 2023

Kõige selle taustal uurisid loodusteaduste olümpiaadil osalenud õpilased, kuidas Kuu pinnasest vett kätte saada ja kuidas seda hiljem kasutada. Lisaks pidid nad kindlaks tegema, millele peaks tähelepanu pöörama Kuul tekkiva jääkvee kasutamisel ja seal taimede kasvatamisel.

Pärast võistlemist käisid õpilased ekskursioonil Tartu observatooriumis Tõraveres. Lisaks erinevatele teleskoopidele ja laboritele nägid noored oma silmaga ära möödunud aastal avatud Kosmosepunkri, kus nad said Eesti esimese kuukulguri prototüübi teekonda puldiga juhtida.

Olümpiaadi üldvõidu sai Tallinna Reaalkooli õpilane Jasper Vähk. Temale järgnes Raul Vaino Gustav Adolfi Gümnaasiumist ja kolmandale kohale tuli Joel Rehe Tallinna Reaalkoolist. Nooremas vanuseastmes ehk 7. klasside seas saavutas parima tulemuse Kirke Tempel Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist. Lõppvooru edukaim oli Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilane Raul Vaino. Tulemused koos olümpiaadi ülesannetega avaldati Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

Loodusteaduste olümpiaadi läbiviimist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning seda koordineerisid Tartu Ülikooli teaduskool ja Tartu observatoorium. Korraldajad tänavad Tartu observatooriumi külastuskeskust ja Kuupkulguri meeskonda eksursiooni ja õpilastele kuukulguri tuvustamise eest.

Image
Ekskursioon Tõraveres

Lisateave: Mihkel Pajusalu, Eesti loodusteaduste olümpiaadi žürii esimees ja TÜ Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja, mihkel.pajusalu@ut.ee

 

 

Eesti loodusteaduste olümpiaad - Tartu Ülikool

Õpilased harjutasid olümpiaadil Veenuse atmosfääri uurimist