Tartu observatoorium aitab Ukrainal võtta kasutusele meie teadlaste poolt välja töötatud kaugseirerakendusi ja metoodikaid metsade ja veekogude seisundi jälgimiseks.
Metsade seiremetoodika õppimiseks ja juurutamiseks Ukrainas kasutatakse Eestis Maa-ameti poolt aerolidarite abil kogutud kolmemõõtmelisi punktiparvi, mille omaduste põhjal saab hinnata metsade kõrgust, tihedust, kasvu ja arendada mudeleid puidu mahu ning puistus oleva süsiniku hulga arvutamiseks.
Veekogude pidevaks seireks on Tartu observatooriumis välja töötatud Copernicus programmi Sentinel satelliitide andmetele tuginev vee kvaliteediklasside hindamise rakendus. Tarkvara kasutab nii kaugseire- kui ka välimõõtmisandmeid. Selline lahendus võimaldab välimõõtmisandmeid, mis on täpsed, kuid kallid ja piiratud alaga, kasutada koos multispektraalsete satelliidipiltidega selleks, et jälgida kogu veekogu seisundit.
Projekti partnerid on Ukraina Hüdrometeoroloogia instituut, Ukraina Riigimetsade Majandamise amet ja Ukraina Riigimetsade Planeerimise assotsiatsioon. Projekti „Kliima.3.01.23-0142” rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus meetme „Eesti panus rahvusvahelisse kliimakoostöösse ja rahvusvaheline kliimapoliitika-alane koostöö“ raames.