Marja-Liisa Plats

Tartu observatooriumi laborid ja kosmosetehnoloogid on 16.-17. märtsil Startup Day demoalal

Tartu Ülikooli Tartu observatoorium on 16.-17. märtsil väljas Startup Day demoalal. Tuvustame katselaboreid ja värsket kuukulguri arendamise projekti. Kohal on ka ESTCube projekti Tudengisatelliidi Sihtasutuse esindajad.

Kuukulgur Startup Dayl - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

Kosmosetehnoloogia osakond näitab värsket kuukulguri prototüüpi Tartu Ülikooli demoalal. Huvilistel on võimalik puldiga kulgurit juhtida ja sellega ringi sõita. Kuna kulguri sees on kaamera, saab samal ajal kõrval ekraanilt jälgida ka kulguri vaatepunkti. Tutvustame ka esimest versiooni arvutisimulatsioonikeskkonnast ULYSSES, kus on võimalik kuukulguri mudeliga simuleeritud Kuu pinnal sõita ja andmeid koguda. Eesmärk on viia kümnendi lõpus või järgmise alguses kulguri näol Kuule Eesti tehnoloogia. Pealgi, kui arendame praegu kuukulgurit, on meil hiljem vajalikud oskused ja tehnika, et kandideerida ka Marsi missioonidesse.

Startup Day katse - Tartu observatoorium - Tartu Ulikool

Tartu observatooriumi laborid ja ESTCube ootavad külalisi kohe Tartu Ülikooli demoala kõrval Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) alal. Insener Mari Allik ja tehnik Karl Hendrik Kolina tutvustavad observatooriumi akrediteeritud laborite tööd. Meie laborites on võimalik katsetada erinevaid elektroonikaseadmeid ning kalibreerida ja iseloomustada optilisi mõõtevahendeid. Startup Dayle võtsime kaasa jõukatse: külalised saavad testida enda jõu täpsust. Arvuti loosib välja, mitme njuutoni suuruse löögi peab mängija haamriga lööma ning igaüks saab kolm katset. Päris laborites, mis asuvad Tõraveres, viiakse läbi sarnanaseid põrutuskindluse katseid, kuid seal kasutame juba suuremat haamrisüsteemi. Põrutuskindluse katse eesmärk on testida, kas seade peab vastu tugevale põrutusele, kuid teeme ka kliima-, termovaakum-, vibratsioonikatseid jm.

Innovatsioon ja tulevikutehnoloogia

Euroopa innovatsioonivõrgustiku toetusvõimaluste infopäev

Startup Day 2023

Tartu Ülikool tutvustab Startup Dayl teadusmahuka ettevõtluse võimalusi ja edulugusid