Autor:
Tartu observatoorium

Tartu observatoorium tähistab 60. sünnipäeva Tõraveres

14. septembril 1964 toimus Tõraveres pidulik sündmus endisel heinamaal avati observatooriumikompleks, millest sai uus verstapost Eesti kosmoseajaloos. 60 aastat hiljem on Tartu observatoorium endiselt mõjukas kosmoseteaduse ja -teadmuse keskus, mis pakub oskusteavet ja haridust kogu ühiskonnale, märkis observatooriumi direktor Antti Tamm olulise tähtpäeva tervitussõnavõtus. Loe kogu sõnavõttu.

Tõravere kosmilistes keeristes

Esimesed 4,5 miljardit aastat möödusid Tõraveres samamoodi nagu muudeski sarnase geoloogia ja geograafiaga piirkondades. Kuid 1960. aastal algas endise Hiire talu heina- ja põllumaadel vilgas ehitustegevus ning 14. septembril 1964. aastal avati ametlikult mastaapne teaduslinnak – uue kodu oli endale saanud Tartu observatoorium, täieliku nimega Fr. G. W. Struve nimeline ENSV Teaduste Akadeemia Füüsika ja Astronoomia Instituudi Tõravere observatoorium. Sellega aga muutused Tõravere künkal ei lõppenud, vaid algas kosmiliste keeriste aeg, mille tuultes on kõrgele tõusnud Eesti kosmoseteadus ja kosmosetehnoloogia, nii mõnigi lennukas karjäär ning ettevõte.

Kui tähelepanelikumalt vaadata, selgub, et Tõraverre tulekust saadik on observatooriumi pidevalt saatnud ja kujundanud suured muutused, mis on saanud lausa selle lahutamatuks osaks. Tõraveres on avatud ja ka suletud teadussuundi ja terveid osakondi (varasema nimetusega sektoreid), on ehitatud ja ümber ehitatud, on värvatud ja vallandatud. 

Siit juhtis Charles Villmann helkivate ööpilvede uuringuid üle terve NSVL-i, siinsed geodeedid tegid kindlaks Eesti maakoore tõusmise ja vajumise mustri. Nende teadusteemadega ei tegele Tõraveres praegu enam mitte keegi. Suurt midagi pole järel ka arvutuskeskusest ja matemaatikasektorist, sest kosmoseteaduse jaoks hädavajalike mahukate arvutuste tegemiseks piisab nüüd mõnest serverist ning sülearvutitest. Samas oli see lõpp alguseks omaaegsele edukale arvutiehitusettevõtele Astrodatale. Kõige valulikum oli Tõraveres aga NSVL-i kokkuvarisemisele järgnenud aeg, mil observatooriumi töötajaskond kahanes majanduslike olude tõttu kahe kolmandiku võrra.

Keeristest hoolimata leidub ka püsima jäänud suundi ja tegevust. Jaan Einasto uurimisrühma 1970. aastate murrangulised leiud tumeaine ja universumi suuremastaabilise struktuuri kohta omandasid kiiresti üleilmse tähtsuse ning need uuringud kestavad Tõraveres siiani. Ka 95-aastane Jaan käib ise korrapäraselt tööl ja avaldab teadusartikleid. 1950. aastatel sai Juhan Rossi juhtimisel alguse kaugseirealase vaatlusaparatuuri arendamine, millega tegeletakse Tartu observatooriumis praegugi. Partnerite ja klientide hulgas on Euroopa Meteoroloogiasatelliitide Kasutamise Organisatsioon (EUMETSAT) ja NASA – maailma suurimad tegijad selles vallas. Alles on ka päikesekiirguse mõõtmistest alanud ja nüüdseks Keskkonnaagentuuri alluvuses tegutsev Tartu–Tõravere meteoroloogiajaam. Kosmosetehnoloogia arendamine, mille viljad leidsid tipphetkedel tee mitme NSVL-i teadussatelliidi pardale, jäi Tõraveres aastakümneteks soiku, kuni ärkas taas ellu ESTCube-1 ehitamisega. Seegi tegevus on viinud mitme ettevõtte sünnini. Tudengite ehitatud ESTCube-1 kaamera järeltulijad jõuavad peagi NASA missiooni raames Kuule ja kuukulgureid arendatakse nüüdseks ka Tõraveres. Alles on põhjamaade suurim teleskoop – sel sügisel tähistame selle taevatoru 50. aasta juubelit, ehkki vaatlusaparatuuri ja juhtimissüsteemi on vahepeal korduvalt uuendatud. 

USA–NSVL-i kosmosevõidujooksu harjal sündinud observatoorium on 60 aastat hiljem tegus ja nägus Tartu Ülikooli instituut. Siin pakutakse teadust, rakendusi, teenuseid, oskusteavet ja haridust kogu ühiskonnale, sõltumata kosmilistest, klimaatilistest või ühiskondlikest keeristest ning riigipiiridest. 
Kosmos ühendab!

 
Antti Tamm
Tartu observatooriumi direktor alates 2020. aastast

 

Image
TO 60

 

Tartu observatoorium tähistab 60. sünnipäeva Tõraveres mitmekesise programmiga, millest saavad osa võtta kõik huvilised.
 
10. september kell 15 
Klassikalise muusika kontsert

Tartu observatooriumi juubelile pühendatud klassikalise muusika kontsert. Esinevad Pirjo Jonas (sopran) ja Piia Paemurru (klaver). Kontserti korraldavad Pille Lille Muusikute Fond ja Tartu observatoorium. 
Loe lähemalt


25. september kell 15 
Õpetajate teaduspäev

Kutsume loodus- ja täppisteaduste ainete õpetajaid Tartu Ülikooli õpetajate teaduspäevale, mis on täidetud inspireerivate ettekannete ja põnevate töötubadega. Teaduspäeval saab korraks rutiinist välja astuda, ammutada uusi teadmisi ja kogemusi ning vahetada mõtteid õpetajate ja teadlastega. Töötuppa Kosmosest klassiruumi: praktilised ülesanded satelliidipiltidega“ saab registreeruda 20. septembrini.
Loe lähemalt
 

27. september kell 18—22 
Teadlaste öö Tõraveres

Teadlaste ööl on Tõraveres avatud Tartu observatooriumi peamaja, suure teleskoobi torn, Stellaarium ning Kosmosepunker. Samuti on avatud Tartu-Tõravere meteoroloogiajaam. Kuulata saab 20-minutilisi ettekandeid teadlastelt populaarteaduslikus võtmes ning tegevuspunktides ootavad külastajaid mikroskoobivaatlused, maailma avastamine kaugseire abil, võimalik on Legodest kokku panna rahvusvahelise kosmosejaama ISS mudel ning palju muud põnevat. Selge ilma korral vaatleme kell 21—22 vaatlusväljakul Saturni.
Loe lähemalt


2.—3. oktoober
Karjääripäev õpilastele

Kosmos ning ka loodus- ja täppisteadused võivad tunduda noortele sageli väga keerukad ja kauged. Meie soov TÜ Tartu observatooriumis on noored kokku viia siitsamast Eestist pärit ettevõtjatega, kes on oma valdkonnas edukalt karjääri teinud ning näidata, kui põnev võib töö kosmose valdkonnas olla ja kui palju on selleks erinevaid võimalusi. 
Loe lähemalt


12. oktoober kell 15
Tule suurele teleskoobile külla!

Suur teleskoop Tõraveres tähistab 50. sünnipäeva! Selle puhul kutsume kõiki 12. oktoobril Tartu observatooriumisse. Võimalusel võta kaasa ka oma teleskoop. Kavas on ettekanded suurest teleskoobist, kaasatoodud teleskoopide väljanäitus ja selge ilma korral ühine vaatlus. Avatud on kohvik.
1974. aastal monteeriti Tõraveres kokku võimas teadusriist - 1,5-meetrine peegelteleskoop AZT-12 ja alustati proovivaatlustega. Esimestest vaatlustest möödub tänavu 50 aastat ning selle puhul ootame külla võimalikult palju väikseid ja suuri teleskoope ning huvilisi.
Loe lähemalt

Programm on täiendamisel. 

Tartu observatooriumi virtuaalmuuseum
Tartu observatooriumi virtuaalmuuseum
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
missioon LUMI

Eestlased asuvad kaardistama Kuu lõunapoolust

Võnnu paisjärv

NUTRILOOPWORKS

Barlova teadusõhtu

Barlova teadusõhtul arutletakse Eesti teekonnast personaalmeditsiini suunanäitajaks