Tartu observatooriumi direktor Antti Tamm andis Tartu Ülikooli nimel allkirja NATO innovatsioonikiirendi DIANA koostöömemorandumile. Tartu observatooriumi jaoks tähendab koostöö katselaborite teenuste pakkumist ja konsultatsioone kaugseire ja kosmosetehnoloogia valdkonnas.
DIANA programm on loodud selleks, et kaasata kaitsevõimesse uued ja murrangulised süvatehnoloogiad. Selle saavutamiseks pakub kiirendi tuge alliansi algfaasis kõrgtehnoloogilistele startuppidele, et nad jõuaksid maailma suurimate investorite ja klientideni. Nõnda peaksid keerulised ideed jõudma arenduse ja kasutuseni nii kaitsevaldkonnas kui ka tsiviilelus.
„Tartu Ülikooli jaoks on DIANAs osalemine ja seeläbi kaitsevaldkonna edendamine auasi ja moraalne kohustus,“ sõnas Tartu observatooriumi direktor Antti Tamm, „samas on see ka võimalus enda teadustööd ja kompetentse arendada uutes suundades vastavalt ühiskonna kiiresti muutuvatele vajadustele. Tartu observatooriumi jaoks on koostöö nii uute kui ka juba staažikate ettevõtetega igapäevane ja uksed uueks koostööks alati valla, olgu valdkonnaks kosmos, tehnoloogia, riigikaitse või ühiskonnauuringud.“ Tartu Ülikoolist on veel kaasatud näiteks geenivaramu, HPC ehk teadusarvutuste keskus ja bioohutuse tuumiklabor.
Eestisse tuuakse osa DIANA rahvusvahelisest peakorterist. Kiirendiga ühendatakse mitu siinset uute tehnoloogiate testimiskeskkonda: Tartu Ülikool, Taltech, sihtasutus CR14 ja Kaitseväe Akadeemia. Samuti saavad kõik kiirendis osalevad ettevõtted kasutada ligi 70 NATO testimiskeskust. Üle alliansi luuakse iduettevõtete kiirendivõrgustik, testkeskuste võrgustik ning usaldusväärse kapitali andmebaas.
Lisaks Eestile avatakse tänavu DIANA kiirendid ka Itaalias Torinos, Taanis Kopenhaagenis ja Ameerika Ühendriikides Seattle’is ja Bostonis.