Tartu Ülikool tunnustas observatooriumi nelja töötajat teenetemärgiga

Mare Ruusalepp

Tartu Ülikool on teinud teatavaks tänavused teenetemärkide kavalerid. Ülikooli tänutähega tunnustati MTÜ Stellaarium juhti Mare Ruusaleppa ning aumärgiga Tartu observatooriumi juhtivinseneri Viljo Allikut, tähefüüsika kaasprofessorit Anna Aretit ja vaneminseneri Enno Ruusaleppa.

Mare Ruusalepp on olnud Tartu observatooriumi kauaaegne teadussekretär, info-töörühma ja külastuskeskuse juhataja ning MTÜ Stellaarium juht. Ruusalepa suurimaks teeneks võibki lugeda asjaolu, et ta rajas 1997. aastal Tõravere esimese külastuskeskuse, teleskoobitornis asuva Stellaariumi. Ta vastutas selle eest, et Stellaarium saaks sisuga täidetud, ning hoiab seda töös tänapäevani.

Astronoomiateemalisi hariduslikke väljapanekuid, nende seas 270 kilogrammi raskust meteoriiti, käis kuni koroonapandeemiani igal aastal kaemas ligi 5000 külastajat ligi 230 ekskursioonigrupi koosseisus, neist 85% koolilapsed. 2008. aastal pälvis MTÜ Stellaarium teaduse populariseerimise auhinna konkursil I koha ning 2015. aastal pärjati Mare Ruusalepp sama konkursi elutööpreemiaga.

 

Viljo Allik on töötanud Tartu observatooriumis 2010. aastast, esmalt teadurina, seejärel juhtivinsenerina. Tema tehniline konsulteerimisoskus ning panus nii satelliitide elektroonika arendamisse kui ka observatooriumi laborikompleksi ja satelliitside-maajaama väljaarendamisse on hindamatud.

Tema õlul oli side saamine ja hoidmine Eesti esimese satelliidi ESTCube-1-ga, ent tänu temale saadi maapealne ühendus ka Euroopa tudengisatelliidiga ESEO ning TalTechi satelliitidega Koit ja Hämarik. Ka observatooriumi kosmosetehnoloogia laborite nimekad tehnoloogiaettevõtetest kliendid kiidavad Viljot kõrgetasemeliste tehniliste konsultatsioonide eest ning tulevad ikka ja jälle tagasi. Lisaks panustab Viljo tööajaväliselt isikliku aja, energia ja vahenditega observatooriumiga seotud foto- ja videomaterjalide loomisse.

 

Anna Aret alustas tööd praeguses Tartu observatooriumis, toonases Astrofüüsika ja Atmosfäärifüüsika Instituudis 1989. aastal nooremteadurina. Pärast seda on Aret observatooriumis töötanud nii teaduri, vanemteaduri kui nüüd ka kaasprofessori ja tähefüüsika osakonna juhatajana. Juhina on Aret energiline ja inspireeriv. Märkimist väärib, et tema eestvedamisel on Tartu observatoorium hakanud rakendama oma teleskoope mainekates rahvusvahelistes koostööprojektides. Neist üks suurimaid on Euroopa Kosmoseagentuuri eksoplaneedimissioon Ariel, mille jaoks tehakse Tõraveres eelvaatlusi.

Seda, et Aretit hinnatakse teadlasena nii Eestis kui ka välismaal, kinnitab tema osalus mitmes erialaseltsis ja muus ühenduses: näiteks on ta Eesti esindaja üle-euroopalises Europlaneti seltsis ja tunnustatud ajakirja The Astrophysical Journal retsensent.

 

Enno Ruusalepp on Tartu observatooriumis töötanud 52 aastat. Tugev inseneriharidus Leningradi Täppismehaanika ja Optika Instituudist võimaldas tal juba noore mehena panustada Tõravere teleskoopide ja muu aparatuuri arendamisse. Ta on valmistanud, moderniseerinud ja remontinud mitu fotomeetrit, spektrofotomeetrit ja spektrograafi. Tema hoole all on selle sündimisest peale olnud siinne suurim, 1,5-meetrine teleskoop. 1992. aastast töötas Ruusalepp observatooriumi haldusdirektorina (2018–2020 haldusjuhina), vastutades teaduslinnaku elektri- ja veevarustuse, teedevõrgu, halduslepingute ja palju muu eest.

Tartu Ülikooliga liitumise järel (2018) kogus Ruusalepp ülikooli haldusringkondades kiiresti kuulsust kui kadestamisväärselt võimekas haldur, kelle haldusalas on asjad alati korras. Kõrgele eale vaatamata töötab ta alates 2020. aastast taas oma erialal, teleskoobiinsenerina.

 

Vaata kõiki teenetemärkide kavalere