Autor:
Karin Pai

Valminud on kosmoloogiateemaline kaardimäng

Tartu observatooriumi külastuskeskus on loonud omanäolise kosmost tutvustava kaardimängu, kust leiab küsimusi, väiteid, mõtteterasid ja vastuseid nii universumi kui meie Päikesesüsteemi kohta.

Image
Tegevuskaardid "Meie Universumis"

Kaardimäng Meie universumis“ koosneb 60 tegevuskaardist. Igal kaardil on kosmosega seotud loodusteadusliku või filosoofilise sisuga ülesanne. Tegevuskaarte saab kasutada nii humanitaar- kui reaalainetes, nii teemade häälestusfaasis kui kinnistamiseks, sõltumata osalejate vanusest või rühma suurusest. Mänguliselt ülesandeid lahendades mõistab õppija enesele märkamatult loodus- ja täppisteaduste rolli meie igapäevaelus. Näiteks saab tegevuskaartide abil arendada oskust koostada loodusteaduslikke mudeleid ning selgitada mudelite toel objekte ja nähtusi, Päikesesüsteemi ehitust ning planeetide liikumist. Lisaks pakuvad tegevuskaardid head võimalust tutvuda Tartu observatooriumi teadlaste tööga ning mõista teadlaste olulisust meie igapäevaelus.

Image
Tegevuskaardid "Meie Universumis"

„Kuna kosmoloogia sisuga erinevaid aineid lõimivaid õppevahendeid varem ei ole välja antud ja õpetajate huvi on suur, otsustasime sellise õppevahendi ise luua,“ tutvustas tegevuskaartide koostaja Tartu observatooriumi haridusspetsialist Tiivi Rüütel, kaardimängu idee sündi. Rüütel julgustab õpetajaid tegevuskaarte loovalt kasutama ning lisab, et õppevahendit targalt kasutades võib seda õppimiseks ja õpetamiseks kasutada aastaid, rikastades õpilaste teadmisi suuremal määral kui minimaalne õppekava seda eeldab. Õppevahendi jaoks koostatud ülesanded ja tegevused on hoolikalt läbi mõeldud ning toetavad riikliku õppekava üld- ja valdkonnapädevusi. 

Image
Tegevuskaardid "Meie Universumis"

Kaardipakis on:
  Faktikaardid: 30 fakti Päikesesüsteemi kohta ja kaks liikumisülesannet;
  Küsimusekaardid: 12 erinevat küsimust meie Päikesesüsteemi kohta;
  Väidete kaardid: 9 tõene ja väär valikvastustega väidet;
  Mõttetera kaardid: 9 erinevat kosmosega seotud teadlaste mõttetera arutlemiseks.


Tegevuskaarte „Meie universumis“ trükiti 110 eksemplari. Õppevahendi saavad endale kõik ESERO Eesti koolituse läbinud või Tartu observatooriumis õpilasekskursioonidel ning õppeprogrammides osalenud õpetajad. 

Kaardimängu koostasid Tiivi Rüütel, Martin Vendt ja Tõnis Rüütel.
Fotode autorid on Taavi Tuvikene, Taavi Niittee, Dzmitry Kananovich, NASA ja ESA.
 

Kaardimängu väljaandmist toetas Eesti Teadusagentuur.