Barlova teadusõhtu. Paljastavad draamad tähtede pensionipõlves
26.05.2025 kl 19.00
lokaal Barlova (Tähe 29, Tartu)
Selle hooaja viimase Barlova teadusõhtu külaline on Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi tähefüüsika külalisteadur Tiina Liimets, kellega arutleme Päikese-sarnaste tähtede pensionipõlvest.
Kuidas veedavad tähed enda vanadusepõlve? Väikese massiga tähed, nagu meie Päike, veedavad oma vanaduspõlve rahulikult - kui tuumakütus ammendub, paisub täht hiiglaslikuks ja heidab oma väliskihid kosmosesse ning moodustab värvilise planetaarudu. Lõpuks jääb neist alles aeglaselt jahtuv valge kääbus. Kaksiktähed seevastu elavad oma pensionipõlve kirglikumalt – gravitatsiooniline tants ja massiülekanne võivad käivitada korduvalt noova – plahvatusi, mis lõpuks lõppevad tormilise supernoova plahvatusena. Noovadest ja supernoovadest võivad jääda maha nähtavad jäänukid ehk udukogud. Tähtede arengu uurimine avardab meie teadmisi tähtede evolutsioonist ning aitab laiemalt mõista, kuidas keemilised elemendid – sealhulgas eluks vajalikud – tekivad ja levivad. Teadusõhtul räägime ka peatselt plahvatavast noovast Põhjakrooni tähtkujus, mis on palja silmaga nähtav ka Eestis.
Teadusõhtul esitab muusikalisi vahepalasid Tartu observatooriumi bänd.
Barlova teadusõhtutel on põimitud päevakajalised teadusteemad, muusika ja mõnus seltskond. Tartu observatooriumi korraldatav aruteluõhtu toimub kord kuus.
Tule hubases õhkkonnas kaasa mõtlema ja arutama!
Liitu Facebooki üritusega.
Sissepääs on tasuta.
Tartu observatoorium ja „Barlova teadusõhtute" sari on Eesti Teadusagentuuri poolt riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija.