Autor:
Karin Pai

Living Planet 2022 observatooriumi ühiskülastus

Seekord toimus Living Planet 22. – 27. mail ilusas rohelises Bonnis. Observatooriumist oli kohal kogunisti 11 töötajat, esmakülastajatest veteranideni välja. Living Planeti konverents on aastatega läinud üha suuremaks, sellel aastal oli osalejaid pea 5000.

Konverentsi korralduslikust poolest paistis välja keskkonnateadlik mõtlemine. Paberite kasutamine oli viidud miinimumini, isegi kaelakaardid olid valmistatud kiiresti lagunevast paberist, mille peale oli kirjutatud soovitus, et koju minnes pange see paber ilusti mulda, kastke, ning sellest olevatest seemnetest hakkavad kasvama lilled. Samuti ei kasutatud ühekordseid nõusid. Näitusteruumi kujunduses oli kasutatud palju rohelust ning lihtsaid lahendusi istumiskohtade loomisel (kastid, euroalused, tumbad). Väga hästi olid ära jaotatud ettekannete teemad – üldisemad teemad (nt Aafrika-Euroopa koostöö projektid, Rohelepe, kaugseire tulevik, naised teaduses jne) olid pandud suurde näituseruumi, kus sai sujuvalt erinevate loengute vahel liikuda. Spetsiifilisemate teemade jaoks oli leitud vaiksemad kohad, kus eeldatigi, et kuulajad on kohal terve sessiooni. Lisaks loengutele toimusid ka praktilised seminarid ning temaatilised jututoad.

Teemade seas oli mitmeid regionaalseid algatusi, nt Läänemere piirkonna EO rakendused, Mustamere piirkonna EO rakendused jne. Väga populaarsed olid masinõppega seotud ettekanded. Endiselt suure tähelepanu all on protsessid ookeanis, ookeaniprügi, rannikualade erosioon, metsade maharaiumine, kasvuhoonegaasid jne. Üha populaarsemaks on muutunud andmekorje teemad. Tuleb juurde platvorme, kuhu saab ise oma andmeid üles laadida ja teadlased saavad neid kasutada. Ülioluline on selle juures kalibreerimine ja valideerimine. Vastasel juhul me upume andmetesse, mida on väga kerge toota, aga mis pole usaldusväärsed.

Observatooriumi poolt oli kokku kaks suulist ettekannet (Riho Vendt rääkis referentsmõõtmistest ja Liisi Jakobson kaugseire rakendustest Eestis) ning seitse postrit:
Margit Aun: Cloud cover changes over Baltic Sea area in spring, 1982-2019
Mirjam Uusõue: Effects of weather and river inflow on particle dynamics and properties in the Pärnu Bay, Baltic Sea
Mirjam Uusõue: Retrieving the particle size distribution data from in situ reflectance spectra in two contrasting sites
Kersti Kangro: Cyanobacterial bloom parameters in large eutrophic Lake Peipsi: a view from Sentinel 3
Hans-Hubert Sams: THEIA - Miniaturised Multispectral Imager with On-board Calibration
Krista Alikas: Consistency of six in situ, in vitro and satellite-based methods to derive Chlorophyll a in two optically different lakes
Mihkel Kaha: Monitoring beaver induced flooding disturbances in forest land using Sentinel-2 data

EXOHOST seminar: Prof. Sara Seager "Planeetide atmosfäärid ja maavälise elu jälgede otsingud"

Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT) professor Sara Seager on juhtiv teadlane eksoplaneetide alal ning kuulub ka Tartu observatooriumi projekti EXOHOST nõuandekomisjoni!
Tartu observatooriumi teaduskonverents - Tartu Ülikool

27. märtsil toimub Tartu observatooriumi teaduskonverents

4-year PhD position in space research and technology: Retrieval of leaf angle distribution information from multi-angle remote sensing data

This doctoral thesis will devise, test, and implement a novel methodology exploiting multi-angle sensors to retrieve leaf angle distribution (LAD).