Autor:
Marja-Liisa Plats

Rahvusvaheline asteroidide uurimise suvekool kestis hommikutundideni

Augusti lõpus toimus Tõraveres Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi ja Europlaneti korraldatud rahvusvaheline asteroidide uurimise suvekool. Kursus oli avatud kõigile astronoomiahuvilistele. 

Image
Asteroid Research Training Workshop - Tartu Ulikool

Koolituse peakorraldaja Heleri Ramleri sõnul oli eesmärk õpetada osalejaid maapealsete vaatluste abil asteroide uurima. Osalejad said praktilise kogemuse asteroidide CCD-fotomeetrias ja spektroskoopias. Selleks õppisid nad Tartu observatooriumi teleskoopidega kõigepealt vaatlema ning hiljem vaatlusandmeid analüüsima.  

Paljude jaoks oli koolitus erakordne elamus, sest nad said kasutada professionaalset teleskoopi. „Teadustööks kasutatavate teleskoopide instrumendid on väga kallid ja keerulised ning seetõttu lubatakse nende ligi ainult vastava väljaõppega inimesi,“ selgitab Heleri. „Nii et see koolitus oli amatööridele ainulaadne võimalus näha professionaalsete astronoomide igapäevatööd.“  

Kõigist kandidaatidest valiti välja 19, kellele korraldati majutus, toitlustus ja kompenseeriti ka reisikulud. Lisaks osales 23 inimest koolitusel veebi teel. Umbes pooled kõigist osalejatest olid astronoomias harrastajate tasemel. Nende seas oli ka neid, kes ei olnud seotud ühegi teadusasutusega.  

Loenguid pidasid juhtivad astronoomid  

Image
Asteroid Research Training Workshop

Asteroidide uurimist juhatasid sisse Samuel L. Jackson, Nick Moskovitz ja Antti Penttila loengud. Nad rääkisid väikeste teleskoopide kasutamise süstemaatikast, vaatluste planeerimise tööriistadest ja asteroidide taksonoomiast. 

Renata Minkevičiūtė õpetas vaatluste läbiviimiseks taotlusi kirjutama ja näitas, kuidas esitada neid Europlaneti Teleskoopide Võrgustiku liikmesasutustele. Renata kolleeg Vilniuse Ülikoolist, Edita Stonkutė, tutvustas alustavatele teadlastele mentorlusvõimalusi. Grazina Tautvaišienė, kes oli ka koolituse idee algataja, tutvustas enesetäiendamise võimalusi Europlaneti uurimisinfrastruktuuri kaudu.

Teleskoopide käsitsemise oskus lihtsustas teooria mõistmist 

Esimene päev algas Krzysztof Kaminski loenguga, mis valmistas osalejaid ette õhtusteks vaatlusteks. Eestis on umbes 100 selget ööd aastas, seega oli õnn, et ilm oli koolituse kavaga tutvunud ja hoidis taeva selgena tervelt kahel õhtul. Kolmandal õhtul vaadelda ei õnnestunud. Tartu observatooriumi astronoomid Tõnis Eenmäe, Taavi Tuvikene ja Tartu Ülikooli doktorant Rauno Neito olid öiste fotomeetriliste andmete vaatlussessioonide juhendajad. Meie oma Anni Kasikov tutvustas spektroskoopiat. Edyta Podlewska-Gaca õpetas läbi viima fotomeetrilisi vaatlusi ja tulemusi analüüsima. 

Vaatluseõhtute järel juhendas Dagmara Oszkiewicz saadud spektriandmete analüüsimist. 

Koolitus oli kasulik doktorantidele, kes töötavad kosmosemissioonidega 

Image
Asteroid Research Training Workshop - Tartu Ulikool

Doktorant Elisabeta Petrescu huvi astronoomia vastu tärkas pärast Bukaresti observatooriumi külastamist üle kümne aasta tagasi. Praegu töötab ta Liège'i Ülikooli alt koos Belgia Kuningliku Observatooriumi ja ESAga DARTi ja HERA missioonidel. Mõlemad missioonid on seotud asteroididega ja seetõttu oli Tõravere koolitus Elisabetale täpselt sobiv.  

Tartu Ülikooli doktoranti Aditya Savio Pauli motiveeris osalema tema enda uurimistöö, mis on suunatud väikeste päikesesüsteemi kehade uurimisele. Tema doktoritöö arendab meetodeid asteroidide läheduses toimuvate erinevate dünaamiliste sündmuste kaardistamiseks ja iseloomustamiseks. 

Ka Tartu Ülikooli teisele doktorandile Ric Dengelile oli koolitus vajalik tema uurimistöö tõttu. „Olen komeedi- või asteroidimissioonidega töötades tundnud puudust vaatluste teadusliku tausta mõistmisest,“ selgitas ta pärast. "Saan nüüd uusi teadmisi kasutada tulevikus asteroidide ja komeetide möödalennu simulatsiooni modelleerimiseks, nagu seda läheb näiteks tarvis Comet Interceptori projektis.“ 

Hobiastronoomidele põnev võimalus 

Image
Asteroid Research Training Workshop - Tartu Ülikool

Oli osalejaid, kelle kokkupuude astronoomiaga oli väiksem. Geoloog Teresa Martínez Pérezi sõnul pole ta varem astronoomiaga tegelenud, aga Tõraveres hakkas talle kosmos meeldima. Ta on rahul, et kursus jätab talle võimaluse soovi korral oma karjääri kosmosevaldkonnas, näiteks planetaargeoloogias, jätkata. 

Tartu Ülikooli füüsika instituudi üliõpilane Raul Krööntröm oli juba lapsena tähesüsteemide fänn ning tal oli oma väike teleskoop. Tartu observatooriumi kodulehte sirvides sattus ta kursuse kuulutust lugema ja nägi selles võimalust proovida, kas astronoomiast võiks saada tulevikus hobist tõsisem suund. Sarnaselt teistele, oli tema jaoks kõige huvitavam töötamine päris teleskoobiga. Seminaridele järgnenud harjutusi pidas ta veidi keeruliseks, kuid ta sai hakkama. Hetkel ei hakka ta õpitud tööriistu kohe kasutama, kuid võib-olla võtab need tulevikus uuesti ette.  


Europlanet on Euroopa planeetide teadusliku uurimise ühing. 

Koolitust toetas Euroopa Regionaalarengu Fondi projekt „Kosmoseuuringute maapealse infrastruktuuri arendamine Eestis (KosEST)“ ja Euroopa Komisjoni HORIZON 2020 projekt „EUROPLANET 2024 uurimisinfrastruktuur“. Europlanet 2024 uurimisinfrastruktuur on saanud toetust Euroopa Liidu Horisont 2020 teadus- ja innovatsiooniprogrammist lepingu nr 871149 alusel. 

 
 

 

 
 

ALS point cloud data

Kaugseireandmetele tuginevate metsa- ja veeseire rakenduste juurutamine Ukraina kliimapoliitika eesmärkide saavutamiseks

Ruumiandmed

Geoinformaatikahuvilised arutlevad Tartus vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara laiema kasutuse üle

Doktorant teeb laval ettekannet

Kalendrisse kirja: doktorantide kolme minuti loengute konkurss toimub 2. oktoobril