Autor:
Marja-Liisa Plats

Kosmos kõigile: tagasivaade 2022. aasta astronautika kongressile IAC

Rahvusvaheline Astronautika Kongress (IAC) on iga-aastane suursündmus, kuhu voorib kosmoserahvast üle terve maailma, et kohtuda teiste valdkonna entusiastidega. Tavaliselt on kohal nii riiklikud organisatsioonid kui ka suured erasektori korporatsioonid ning „uue kosmose“ ettevõtted. Tartu Ülikooli Tartu observatoorium osales IACil seni suurima delegatsiooniga.

Image
IAC 2022 Pariisis - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

Selleaastasel messialal oli EASi ja Kredexi ühendasutuse juhtimisel püstitatud Eesti stend. Lisaks Tartu Ülikoolile oli seal esindatud veel üheksa kodumaist kosmoseorganisatsiooni ja -ettevõtet. Stendi hea asukoht andis võimaluse eestlastel omavahel lähemalt tutvuda ning oma tegevusi ka teistele tutvustada. Huvi Eesti kosmosesektori vastu oli suur ning külastajad olid üllatunud, kui palju erinevat kosmosetehnikat meil toodetakse.

Image
Katriin Kristmann IACil 2022 - Tartu observatoorium - Tartu Ülikool

Tänavu toimus kongress juba 73. korda ja seekord oli võõrustajariik Prantsusmaa. Viie päeva jooksul räägiti agentuuride tegevusest, kosmosetööstuse tulevikust, looduse mitmekesisuse säilitamisest ja kliima muutumisest. Viimasel päeval oli fookuses akadeemilise teadustöö tegemine, sest kõrgharidus on tulevikumasinate ja innovatsiooni alustala. Kongressi programm andis hea ülevaate käimasolevate missioonide edenemise kohta. „Mina otsisin kongressilt Tartu observatooriumile sobilikke koostöövõimalusi teiste teadusasutuste ja ettevõtetega, et suunata meie teadus- ja arendustegevuse kompetents perspektiivikatesse projektidesse,“ ütles Tartu observatooriumi projektijuht Karin Pai.

IAC on kosmosekogukonna üks kohtumispaik ja palju auru läheb suhtlemisele. Paljud näevad sel üritusel silmast-silma oma seniseid koostööpartnereid, aga luuakse ka uusi kontakte ja tutvutakse lähemalt võimalike koostööpartneritega.

Image
Mihkel Pajusalu - Tartu observatoorium - Tartu Ulikool

Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi ühiskülastust toetas Euroopa Regionaalarengu Fond nutika spetsialiseerumise rakendusuuringute meetmest. Seega polnud üllatav, et ettekannete mahukas kavas olid Tartu observatooriumi teadlaste seas populaarsed need ettekandesessioonid, mis keskendusid rakendustele ja tehnoloogiale, eriti robootikale ja kulguritele. Sessioone oli võimalik jälgida ka üle veebi. Tartu observatooriumit esindasid ettekannetega Hans Teras („ULYSSES — A state of the art sandbox simulator for planetary surfaces“), Mihkel Pajusalu („Large scale mobility on the Moon by transferring terrestrial autonomy capabilities“) ja Quazi Saimoon Islam („Lunarpoint: Interest point detector and descriptor for Lunar Landscapes“). Kõik kolm ettekannet olid Kuu uurimisest, mis oli sel aastal armastatud teema.

Image
Tartu observatoorium IACil 2022 - Tartu Ülikool
Image
Aire Olesk IACil kosmoselennu simulaatoris - Tartu observatoorium - Tartu Ulikool

Oma töö esitlemine ja põnevad IACil aset leidnud vestlused mõjusid kosmosetehnoloogia doktorandile Quazi Saimoon Islamile motiveerivalt: „Lahe oli näha nii palju noori inimesi. See tugevdas mu sisetunnet, et kosmosetehnoloogia tulevik on heades kätes.“ Insener Karin Kruuse sõnul tekitas kolleegide esitlustes enda töö suurel ekraanil nägemine elevust.
Lisaks eneseesitlusele käiakse IACil ka inspiratsiooni otsimas. Kosmosemissioonide väljatöötamise nooremteaduri Aditya Savio Pauli huvi oli külastada eelkõige enda uurimisalaga seotud sümpoosiume ja õppida kaugete maailmade uurimise kohta. Ettekannetes leidus palju uusi ideid, kuidas robootikaga seotud missioone üles ehitada. „Võib-olla kulub mõni lahendus kunagi hiljem minu töös ka ära,” rõõmustas kosmosetehnoloogia nooremteadur Hans Teras. Insener Rando Avarmaa jaoks oli meeldiv avastus, et suurimatel kosmoseinstitutsioonidel nagu NASA ja ESA, on tekkinud huvi mudelipõhise süsteemiinseneeria vastu. „Eraettevõtted kasutavad dokumendipõhise süsteemiinseneeria asemel juba ammu mudelipõhist ja me oleme oma tiimis ka avastanud, et mudelipõhine võiks olla tõhus,“ selgitas Avarmaa. Nüüdseks endine Tartu observatooriumi insener Madis Kaspar Nigol oleks aga oodanud kongressil näha rohkem kulgureid.

Eesti ühisstendil osalesid: KappaZeta, Crystalspace, SKUDO, CybExer Technologies, Spaceit, Milrem Robotics, Guardtime, Hedgehog, Tartu Ülikooli Tartu observatoorium ja Tallinna Tehnikaülikool.

Image
IAC 2022 lõputseremoonia - Tartu observatoorium - Tartu Ulikool

Kongressi korraldas Prantsuse kosmoseagentuur CNES, mis tähistas sel aastal ka 60 aasta möödumist oma asutamisest. Järgmisel aastal toimub IAC Bakuus Aserbaidžaanis.

Ruumiandmed

Geoinformaatikahuvilised arutlevad Tartus vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara laiema kasutuse üle

False colour photo

Tartu observatoorium aitab arendada Ukraina metsade ja veekogude seire meetodeid

Kunstniku kujutis kosmoseteleskoobist Ariel teel Lagrange'i punkti 2. 

Linnutee galaktikas tekib igal aastal vähemalt üks uus eksoplaneet