Autor:
Karin Pai

Selgusid Tartu observatooriumi stipendiumide laureaadid

4. novembril esitlesid Tartu observatooriumi stipendiumi pälvinud doktorandid Anni Kasikov, Rando Avarmaa ja Alice Fabbretto oma teadustööd. Stipendiumid määratakse üliõpilastele, kes on õpingute vältel näidanud suurepäraseid tulemusi ja head õppeedukust astronoomia, keskkonnafüüsika või kosmosetehnoloogia vallas.

 

Ernst Julius Öpiku nimelise stipendiumi pälvis Anni Kasikov 

Image
Anni Kasikov

Anni Kasikov alustas doktoriõpinguid Tartu Ülikoolis 2021. aastal. Tema uurimisobjektideks on haruldased ja ebastabiilsed kollased hüperhiidtähed, mida ta analüüsib Tartu observatooriumi 1,5-meetrise teleskoobi ning mitmete teiste maailma observatooriumite, eeskätt Põhjamaade optilise teleskoobi andmete abil. Anni on töötanud La Palmal Põhjamaade optilisel teleskoobil, osalenud Euroopa Lõunaobservatooriumi vaatluskoolis Tšiilis ning siirdub sinna peatselt aastasele praktikale. Anni on aktiivselt osalenud teaduse populariseerimisel ja andnud loenguid huvilistele nii Tõraveres, Tartu tähetornis, astronoomiafestivalil kui laiemalt. Anni juhendajad on Tartu observatooriumi kaasprofessorid Indrek Kolka ja Anna Aret.

Ernst Julius Öpiku nimeline stipendium loodi 1997. aastal. Öpik oli Eesti astronoom ja üks meie astronoomiakoolkonna rajajaid.
 

Charles Villmanni nimelise stipendiumi pälvis Rando Avarmaa

Image
Rando Avarmaa

Rando Avarmaa alustas Tartu Ülikooli doktoriõppes 2023. aastal. Tema doktoritöö teemaks on autonoomsete kulguritega maastiku- ja maavälise keskkonna semantiline kaardistamine, kasutades masinõpet ja kaameraandmete töötlust. Rando teadustöö on tihedalt seotud Milrem Roboticsi koostööprojektiga „Rakendusuuring mehitamata maismaasõidukite passiiv-adaptiivse autonoomse navigatsioonisüsteemi arendamiseks”. Rando töö omab väga praktilist väljundit ning meetodid, mida ta kasutab, võimaldavad kaardistamistehnoloogiat kasutada nii maapealsetes kui ka maavälistes keskkondades (näiteks Kuul). Rando juhib mahukat ettevõtluskoostööprojekti, näidates suurepärast võimekust töörühma juhina. Rando juhendaja on Tartu observatooriumi kaasprofessor Mihkel Pajusalu.

Charles Villmanni nimeline stipendium loodi 2012. aastal. Villmann on Eesti astronoom ja atmosfäärifüüsik.


Juhan Rossi nimelise stipendiumi pälvis Alice Fabbretto 

Image
Alice Fabbretto

Alice Fabbretto on Tartu observatooriumi doktorant veekogude kaugseire töörühmas alates 2021. aastast. Tema teadustöö keskendub hüperspektraalsete satelliit- ja lennukiandmete kasutamisele veekvaliteedi näitajate hindamiseks, et jälgida veekogude ökosüsteeme nii ajas kui ruumis. Alice on näidanud üles märkimisväärset initsiatiivi, korraldades noortele loenguid keskkonna ja ressursside säästmise teemadel eksperimentaaljaamas Eugenio Zilioli", et suurendada teadlikkust looduskeskkonna hoidmise tähtsusest ning innustada jätkusuutlikku mõtteviisi ja vastutustundlikke valikuid. Alice'i juhendajateks on Tartu observatooriumi kaasprofessor Krista Alikas ning Claudio Giardino ja Mariano Bresciani Itaalia riiklikust teadusnõukogust (CNR IREA).

Juhan Rossi nimeline stipendium loodi 2005. aastal. Ross oli Eesti atmosfäärifüüsik ja taimkatte kiirguslevi uurija.

 

Tartu observatooriumi nimelisi stipendiume antakse välja kord aastas. Otsuse stipendiumide saamise kohta teeb Tartu observatooriumi nõukogu.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Ööraamatukogu 2024

Jaanuaris saab taas öösiti raamatukogus õppida

Tartu Ülikooli tudengid Delta õppehoones

Mentorlusprogrammis saavad väärtusliku kogemuse nii üliõpilased kui ka vilistlased

TO stipendiaadid 2023.jpg

Kandideeri Tartu observatooriumi stipendiumitele